Ósemki są zębami szczątkowymi i stanowią pamiątkę po naszych przodkach, których dieta wymagała intensywniejszego rozdrabniania i przeżuwania pokarmu, a to wiązało się z koniecznością posiadania większej ilości zębów. Na przestrzeni wieków nasz sposób odżywiania uległa zmianie, nasza dieta obfituje w miękkie pokarmy, wynikiem czego jest zmniejszenie kości szczęki i żuchwy. Niestety zmiany nie zaszły synchronicznie redukcji uległy kości twarzoczaszki natomiast ilość zębów pozostała taka sama. Z racji tego ze ósemki są zębami, które wyrzynają się jako ostatnie i często nie ma na nie po prostu miejsca.
Kiedy należy usunąć chirurgicznie ósemki?
Istnieje kilka wskazań do chirurgicznego usunięcia ósemek, są to m.in.:
– wskazania ortodontyczne
– powracające dolegliwości bólowe
– stan zapalny w postaci ropni, torbieli, stanu zapalnego dziąsła
– nieprawidłowy tor wyrzynania się zęba powodujący ucisk, a czasem zniszczenie korzeni sąsiedniego zęba
– zniszczenie przez próchnicę i brak szans na uratowanie zęba
– brak miejsca na ząb
– inne wskazania według opinii lekarza.
Czy zabieg usuwania ósemek boli?
Zabieg chirurgicznego usuwania ósemek dzięki zastosowaniu nowoczesnych znieczuleń jest bezbolesny i bezpieczny. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków znieczulających wyłączony z czucia zostaje obszar, gdzie przeprowadzany jest zabieg. Bezbolesne usuwanie ósemek jest możliwe nawet w przypadku pacjentów obciążonych chorobami ogólnymi, takimi jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca. Ważne są wysokie kwalifikacje i umiejętności chirurga stomatologa. To dzięki nim w naszym gabinecie zabieg chirurgicznego usuwania ósemek przebiega sprawnie, bezboleśnie i bezpiecznie. Dokładna nowoczesna diagnostyka radiologiczna połączona z profesjonalizmem naszym ekspertów pozwala na usuwanie nawet trudnych i skomplikowanych zębów.
Po zabiegu ważne, aby pacjent ściśle stosował się do zaleceń wydanych przez chirurga stomatologa. Kiedy przestanie działać znieczulenie należy przyjmować leki przeciwbólowe i antybiotyk według zaleceń. Zabronione jest palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu, gdyż pogarsza to zdecydowanie gojenie rany. Niezwykle istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Ponadto należy zgłaszać się na ustalone przez lekarza wizyty kontrolne i zdjęcie szwów. Przestrzeganie zaleceń skróci czas rekonwalescencji po zabiegu, zapobiegnie ewentualnym powikłaniom oraz zmniejszy dyskomfort i dolegliwości bólowe.
Ile trwa chirurgiczne usuwanie ósemek?
Czas trwania uzależniony od skomplikowania zabiegu, ilości usuwanych zębów, czy dodatkowych działań, które muszą zostać podjęte w trakcie usuwania. Czas od momentu podania znieczulenia do założenia szwów to zwykle od kilkunastu minut do czasem ponad godziny.
Czy można usunąć więcej niż jednego zęba?
Rzadko bywa tak, że usunięcia wymaga tylko jedna ósemka, najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, gdzie należy usunąć kilka lub wszystkie zęby mądrości. Ze względu na rekonwalescencje i stres towarzyszący zabiegowi, pojawia się pytanie, czy można usunąć więcej niż jedną ósemkę podczas jednej wizyty. Oczywiście jest to możliwe, o ile chirurg stomatolog nie stwierdzi przeciwskazania do takiego zabiegu możliwe jest usunięcie nawet wszystkich ósemek podczas jednej wizyty. Zabieg chirurgicznego usunięcia ósemek jest odpowiednio zaplanowany oraz omawiany przez chirurga z pacjentem. Podawana jest odpowiednia ilość znieczulenia, aby zabieg był bezbolesny, bezpieczny i komfortowy dla pacjenta.