Profilaktyka

Higiena jamy ustnej nie powinna ograniczać się do regularnego szczotkowania i nitkowania. Odpowiednia profilaktyka może uchronić zęby przed chorobą i zachować ich zdrowie na lata. Wiadomo przecież, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Nieleczone choroby jamy ustnej, jak próchnica, mogą przyczyniać się do poważnych zaburzeń ogólnoustrojowych oraz chorób przewlekłych. Zapobieganie tym schorzeniom możliwe będzie dzięki regularnym wizytom u nas.

W Estetika Dental Clinic wykonujemy:
  • Skaling – usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami. Polega on na wykorzystywaniu specjalnego skalera ultradźwiękowego, emitującego bardzo wysokie częstotliwości dźwięków, niesłyszalnych dla ucha ludzkiego. Dźwięki te, po przyłożeniu końcówki aparatu do powierzchni zęba, powodują odpryskiwanie kamienia. Jest to skuteczny, bezbolesny i bezpieczny zabieg, który przywraca zębom estetyczny wygląd i zapobiega poważnym konsekwencjom, które może spowodować kamień nazębny.
  • Piaskowanie – polega na usuwaniu wszelkich osadów i przebarwień znajdujących się na zębach za pomocą piaskarki, czyli profesjonalnego aparatu, który kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby. To bezbolesny i przede wszystkim bezpieczny zabieg. Piaskarka pod wpływem ciśnienia i odpowiedniej ilości wody rozprowadza w jamie ustnej pacjenta drobny piasek, który skutecznie dociera do najmniej widocznych i dostępnych miejsc.
  • Fluoryzacja – zabieg profilaktyczny mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów u dzieci i dorosłych oraz zwiększenie jego odporności na próchnicę. Stosowany również przy zapobieganiu próchnicy wtórnej, między innymi w okolicach wypełnień czy uzupełnień protetycznych, a także przy nadwrażliwości szyjek zębowych. Fluoryzacja jest jedną z metod zapobiegania próchnicy od najmłodszych lat, dlatego nawet jeśli zęby mleczne się zdrowe, warto zapewnić im dodatkową ochronę. Zabieg jest zalecany dzieciom od 7 roku życia i jest całkowicie bezbolesny.

W Estetika Dental Clinic wykorzystujemy EMS Airflow Prophylaxis Master, nasze najnowocześniejsze i najpotężniejsze narzędzie do walki z kamieniem oraz osadem nazębnym i przebarwieniami. Urządzenie zapewnia Pacjentowi efektownie czyste zęby oraz większy komfort podczas zabiegów higienizacji.

EMS Airflow Prophylaxis Master łączy skaler ultradźwiękowy oraz piaskarkę, pozwalając na jednoczesne wykonywanie zabiegu nad i poddziąsłowego czyszczenia kamienia oraz osadów.

Zabiegi higienizacyjne wykonują wykwalifikowane higienistki stomatologiczne. Po każdej wizycie profilaktycznej pacjent może liczyć na profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej. 

Dlaczego profilaktyka i regularne wizyty u dentysty są tak ważne?

Próchnica to niestety nadal dość powszechny problem, wynikający ze złego odżywiania, zaniedbania higieny jamy ustnej i zbyt rzadkich wizyt kontrolnych u dentysty. Nieleczona może być przyczyną innych chorób ogólnoustrojowych.

Na szczęście wcześnie wykryte zmiany próchnicowe nie wymagają skomplikowanego leczenia. Zazwyczaj działania stomatologa koncentrują się wówczas na leczeniu zachowawczym – usunięciu próchnicy oraz uzupełnieniu ubytków. Konieczna jest również zmiana nawyków.

Częste wizyty kontrolne u dentysty oraz wczesna reakcja na zmiany próchnicze są bardzo ważne. Zaniedbana próchnica może doprowadzić do konieczności leczenia kanałowego a nawet do utraty zęba.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

13 + 6 =