Bonding
Co to jest bonding?
To technika odbudowy powierzchni zębów materiałem kompozytowym w celu nadania im estetycznego nowego kształtu i koloru. Jest to metoda całkowicie nieinwazyjna dla zębów, co oznacza iż pozwala uzyskać doskonały efekt estetyczny bez konieczności szlifowania zdrowych zębów.
Ekonomiczna alternatywa dla estetycznej odbudowy zębów, ale jest to rozwiązanie mniej trwałe niż korony lub licówki ceramiczne. Nie każdy pacjent też się kwalifikuje – dlatego konieczna jest konsultacja.
Co odróżnia bonding od tradycyjnych rozwiązań?
Bonding to odbudowa zęba BEZ WCZEŚNIEJSZEGO SZLIFOWANIA JEGO POWIERZCHNI, zwany „bezpośrednią odbudową kompozytową zęba” ponieważ lekarz po prostu nakłada materiał kompozytowy na ząb pacjenta.
To nowoczesny i innowacyjny, a przede wszystkimi bezbolesny sposób pozwalający na natychmiastową zmianę wyglądu zębów.
Jakie są zalety takiej metody?
- Brak konieczności szlifowania zdrowych zębów, nakładanie materiału odbywa się na powierzchni zębów pacjenta.
- Bonding można wykonać na 1 wizycie
- Materiał kompozytowy nakładany jest na zęby bez wcześniejszej ingerencji w ich naturalną strukturę. Cały zabieg jest odwracalny. Bonding można z czasem wymienić, zamienić lub całkowicie zdjąć z powierzchni zębów. To wszystko również na 1 wizycie! W każdym momencie pacjent może wrócić do naturalnego wyglądu swoich zębów
- Dla większości osób, które decydują się na zabieg, najważniejsze jest bezbolesne przeprowadzenie leczenia zęba.
- Serwis bondingu z czasem jest prosty i odbywa się na 1 wizycie czyli bez konieczności dodatkowych wizyt i ponownego wytworzenia jak w przypadku korony czy licówki porcelanowej.
- Gwarancja udzielana jest na rok, pod warunkiem higienizacji u nas wykonywanej co 6 m-cy
Jakie są więc wady?
- Bonding nie jest tak trwały jak odbudowy porcelanowe. Utrzymuje się na zębach tak jak wypełnienia, w dobrej kondycji do 5lat (w zależności od higieny pacjenta, zgłaszania się na wizyty kontrolne tzw serwisowe, oraz od prawidłowości zgryzu pacjenta).
- W niektórych przypadkach tj duże starcie zębów, zaciskanie i zgrzytanie zębami, nawyki indywidualne pacjentów – awarie w formie uszczerbienia odbudowy zdarzają się niestety częściej
- Bonding jest także mniej estetyczny i higieniczny od porcelany, jednakże na rynku pojawiają się coraz nowsze kompozyty (materiały do tej metody) dając coraz lepsze efekty estetyczne i naturalność odbudowy, a przy dobrej higienie domowej pacjenta i zgłaszaniu się na higienizacje profesjonalne w gabinecie przynajmniej raz na pół roku, początkowy efekt odbudowy utrzymuje się świetnie z czasem.
Czy bonding zmieni kolor?
Przy zastosowaniu się do zaleceń lekarza i po dobrym wybraniu kompozytu NIE ma możliwości ZMIANY JEGO KOLORU, chyba że pacjent nieodpowiednio, bądź nie oczyszcza zębów z kamienia, osadu i płytki nazębnej. Konieczna regularna higienizacja!
Kiedy zdecydować się na bonding ?
Jeśli uważamy, że nasz uśmiech, a przede wszystkim zęby nie są idealne, a nie chcemy czekać długo na oszałamiający i kosztowny rezultat to metoda bez szlifowania będą idealnym rozwiązaniem.
Kiedy w naszym uzębieniu występują nieestetyczne przerwy to dzięki bondingowi możemy zamknąć szpary międzyzębowe. Niekorzystny kształt i kolor zębów – i z tym problemem poradzi sobie odbudowa kompozytowa. Bonding to też doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy uzyskać efekt trwałego wybielenia zębów tzw „Hollywood Smile” bo np efekt zabiegu standardowego wybielania jest dla nas zadowalający
Jak przygotować się do zabiegu?
- Krok 1 – przed zabiegiem – zalecamy konsultację u specjalisty
- Krok 2 – tydzień przed zbiegiem wykonać profesjonalną higienizację zębów
- Krok 3 – po 4-6 tyg bezpłatna wizyta kontrolna 0,5h na polerowanie
- Krok 4 – po 1roku wizyta „serwisowa” bezpłatna 0,5h. Umówić koniecznie razem z higienizacją!!!
Z jakimi problemami poradzimy sobie dzięki tej metodzie?
- żółta barwa zębów, chęć znacznego i jednolitego wybielenia zębów, nieefektywne zabiegi wybielania w przeszłości
- niejednolita, struktura tkanki, plamy i przebarwienia na zębach
- ubytki z próchnicą
- stare wypełnienia zupełnie niedopasowane kolorem
- starcie zębów górnych i dolnych
- uszczerbienia brzegów siecznych
- duże przerwy między zębami tzw diastema
Wybór koloru bondingu
- Wybór koloru licówki kompozytowej należy tylko i wyłącznie do pacjenta, ponieważ zależy od jego gustu, oraz indywidualnych oczekiwań efektu który chce osiągnąć
- Wskazany jest kolor naturalny ale często pacjenci wybierają kolory dając efekt wybielania lub po prostu śnieżnobiałe
- Należy zwrócić uwagę na barwę (ciepłą i zimną) i dobrać ją do karnacji, urody
- Kolor bondingu dobiera się w świetle naturalnym i sztucznym