Leczenie kanałowe w mikroskopie

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe (tzw. endodoncja) obrosło mitem, który wzbudza wśród wielu Pacjentów obawy. Faktycznie, jest to złożony zabieg, który dla Pacjenta może łączyć się z dyskomfortem a od dentysty wymaga wiedzy, doświadczenia, precyzji oraz odpowiedniego sprzętu.

Endodoncja to jedna ze specjalności Estetika Dental Clinic. Mając do dyspozycji wysoce wykwalifikowany zespół specjalistów, znajomość najnowszych metod oraz najnowocześniejsze technologie, w naszej klinice podejmujemy się skutecznego i bezbolesnego leczenia nawet najbardziej skomplikowanych przypadków.

Udowadniamy, że warto walczyć o każdy ząb a leczenie kanałowe w Rzeszowie nie musi być bolesne i długotrwałe. W większości przypadków zabiegi endodontyczne pierwotne lub wtórne (reendo) przeprowadzamy w trakcie jednej wizyty, oszczędzając Pacjentowi czasu oraz niepotrzebnego stresu. Zapewniamy leczenie kanałowe bez bólu, dzięki nowoczesnemu znieczuleniu komputerowemu The Wand oraz sedacji wziewnej (gaz rozweselający).

Skuteczność leczenia zapewnia wiedza i doświadczenie naszego personelu oraz nowoczesny sprzęt. Dzięki urządzeniom do cyfrowej diagnostyki 3D jesteśmy w stanie dokładnie rozpoznać źródło problemu oraz zaplanować leczenie.
Podczas samego zabiegu mikroskopy marki Carl Zeiss i Zumax pozwala uzyskać wyraźny, powiększony, trójwymiarowy obraz z dużą głębią i szerokim polem widzenia, umożliwiając precyzyjne leczenie nawet zębów skazanych na usunięcie.

Zabieg endodontyczne, wykonywane w Estetika Dental Clinic, obejmują:

 • leczenie kanałowe pierwotne
 • leczenie kanałowe powtórne (reendo)
 • usuwanie złamanego narzędzia z kanału
 • zamykanie perforacji korzenia zęba i dna komory
 • leczenia resorpcji korzenia zęba

Leczenie endodontyczne

Konieczność leczenia kanałowego występuje, gdy dojdzie do zapalenia nerwu zęba, którego przyczyną jest głęboka próchnica, nieszczelne wypełnienia, wielokrotne zabiegi na tym samym zębie czy uraz. Zapalnie tanek około wierzchołkowych również jest wskazaniem do leczenia kanałowego.

Niestety pojawia się wtedy silny ból i żeby go zlikwidować trzeba usunąć zapalną tkankę z kanału.
Leczenie endodontyczne polega na usunięciu resztek chorego nerwu i bakterii z kanałów nerwowych, ich dokładnym oczyszczeniu i wypełnieniu specjalną substancją tzw. gorącą gutta perchą.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i regularnej kontroli prawidłowo przeleczony ząb stanowi solidny zrąb pod koronę lub filar mostu przy uzupełnieniach protetycznych. Leczenie kanałowe zęba jest niewątpliwie tańszym rozwiązaniem niż usunięcie zęba i wstawienie implantu lub innego uzupełnienia protetycznego.

W Estetika Dental Clinic robimy wszystko, aby uratować każdy ząb.

Dlaczego leczenie kanałowe w Estetika Dental Clinic jest wyjątkowe?
 • Nasi lekarze to eksperci z wieloletnim doświadczeniem, od których, ze względu na warunki w jakich pracują, wymagamy ogromnej wiedzy i precyzji. Wszystko to ponieważ każdy ząb jest inny i nierzadko posiada dodatkowe, boczne kanały o nieregularnym kształcie, których opracowanie i wypełnienie jest czasochłonne.
 • Leczenie w mikroskopie to standard w Estetika Dental Clinic! Dzięki 20- krotnemu powiększeniu za pomocą zaawansowanych technicznie mikroskopów stomatologicznych zapewniamy precyzję niemożliwą do osiągnięcia innymi metodami.
 • Diagnostyka w trakcie leczenia – poprawność każdego etapu leczenia weryfikowana jest bez konieczności schodzenia z fotela. Pacjent ma wykonywane zdjęcia RVG, które umożliwiają dokładną diagnostykę oraz precyzyjne wypełnienie kanałów zębowych.
 • Kolejnym standardem jest koferdam, czyli rodzaj lateksowej izolacji zakładanej na zęby podczas leczenia. Koferdam chroni leczone zęby przed dostępem bakterii zawartych w ślinie, co jest szczególnie istotne przy leczeniu kanałowym. Natomiast poprzez odsunięcie policzków i języka zapewnia jeszcze lepszy wgląd w pole zabiegowe. Zabezpiecza jamę ustną Pacjenta przed powstaniem przypadkowych urazów i podrażnień.
 • Wypełnienie kanałów płynną gutaperką to uwieńczeniem leczenia zapewniające trwałość i szczelne wypełnienie systemu kanałów korzeniowych.
 • Leczenie endodontyczne przeprowadzane jest w  znieczuleniu komputerowym, a dla pacjentów ze szczególnym lękiem przed dentystą także podtlenku azotu.
 • Szczególnie dużą wagę przywiązujemy do zębów bardzo zniszczonych, których szanse na wyleczenie często są oceniane jako znikome. Te zęby wzmacniamy specjalnymi wkładami, co pozwala je wzmocnić i znacznie wydłużyć ich żywotność.

Zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem

W przypadku nieodwracalnego, ostrego zapalenia miazgi zęba, czyli unaczynionej i unerwionej tkanki, która wypełnia kanały i komorę zęba, konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego lub leczenia kanałowego pod mikroskopem. Coraz bardziej doceniana jest druga z wyżej wymienionych metod.

Czym jest, jak przebiega i jakimi zaletami wyróżnia się leczenie pod mikroskopem? Poniżej garść informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury!

Leczenie kanałowe pod mikroskopem ‒ na czym polega?

Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem i czym różni się od tradycyjnego leczenia? Leczenie w obu przypadkach przebiega tak samo. Specjalista usuwa chorą miazgę, oczyszcza komorę i kanał lub kanały zęba z metabolitów, toksyn i wysięków, a następnie poszerza, opracowuje i dezynfekuje kanały. Różnica między wymienionymi metodami polega na tym, że podczas endodoncji mikroskopowej wykorzystywany jest specjalistyczny mikroskop operacyjny – ów przyrząd znajduje się na wysięgniku nad głową pacjenta.

Mikroskop pozwala na uzyskanie nawet 25-krotnego powiększenia, co w znacznym stopniu zwiększa precyzję zabiegu. Powiększenie sprawia, że widoczne są wszelkie anomalie i uszkodzenia kanałów. Co więcej, mikroskop oświetla obszar zabiegowy, co w znacznym stopniu poprawia widoczność.

Leczenie mikroskopowe ‒ kiedy w szczególności jest zalecane?

W jakich przypadkach leczenie mikroskopowe w szczególności jest zalecane? Przede wszystkim, gdy mamy do czynienia z kanałami nietypowymi pod względem anatomicznym, na przykład z kanałami krętymi, bardzo wąskimi, trudno dostępnymi. Leczenie mikroskopowe przeprowadza się także w przypadku perforacji korzeni bądź komory. Mikroskop wykorzystywany jest również podczas diagnostyki złamań korzenia oraz pęknięć dna komory zębów wielokorzeniowych.

Zalety leczenia pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem uchodzi za najbardziej precyzyjną metodę. Jakie są zalety opisywanego dziś leczenia?

● Mniejsza liczba wizyt ‒ dzięki wykorzystaniu mikroskopu w większości przypadków leczenie zakończone jest po jednej wizycie.

● Uniknięcie ekstrakcji zęba ‒ przeprowadzenie zakończonego sukcesem leczenia kanałowego to sposób na uniknięcie ekstrakcji zęba.

● Mniejsze ryzyko powikłań ‒ w przypadku leczenia pod mikroskopem ryzyko infekcji jest ograniczone.

● Większy komfort pacjenta ‒ leczenie pod mikroskopem to większa precyzja i minimalizacja liczby wizyt, a to w znacznym stopniu zwiększa komfort pacjenta.

● Doskonała diagnostyka ‒ mikroskop umożliwia wykrycie zmian, które przy standardowym leczeniu byłyby trudne do wykrycia.

● Precyzja ‒ kilkukrotne powiększenie oraz doskonałe oświetlenie obszaru zabiegowego umożliwiają stomatologowi dotarcie nawet do trudnodostępnych miejsc.

Podsumowanie

Mikroskopowe leczenie endodontyczne to nowoczesna i bardzo precyzyjna metoda. Zastosowanie nowoczesnego mikroskopu operacyjnego umożliwia nawet 25-krotne powiększenie i dobre oświetlenie obszaru zabiegowego. Takie leczenie zazwyczaj zakończone jest już po jednej wizycie.

kontakt

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

11 + 8 =

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

tel.: 17 850 43 85
+48 508 180 965
estetika@estetika.com.pl

11 + 7 =