Usuwanie zęba w Rzeszowie

Zwykłe i chirurgiczne usuwanie zęba w Rzeszowie


 Zdarza się, że zabieg wyrwania zęba to konieczność. Jest wiele powodów, dla których ząb musi być niestety usunięty, mimo że miał służyć całe życie. Najczęstsze powody to: zaawansowana próchnica, która w swoim zaawansowanym rozwoju nie daje szansy na wyleczenie, a mogłaby wywołać powikłania ogólnoustrojowe; ciasna jama ustna (wskazania ortodontyczne); choroba dziąseł.

Zabieg wyrwania zęba (lub zębów) wykonywany jest przez dentystę lub ortodontę. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego zabieg jest zupełnie bezbolesny bez względu na ilość usuwanych zębów i stopień skomplikowania. Zdarza się, że po zabiegu konieczne jest założenie szwów na dziąsłach. Miejsce po usuniętym zębie regeneruje się w ciągu kilku dni przy stosowaniu się do wskazówek dentysty czyli w razie ból stosowanie środków przeciwbólowych, okładanie obolałego miejsca lodem na kilka minut, rezygnacja z palenia papierosów czy żucia gumy, spożywanie płynnych pokarmów by uniknąć intensywnego gryzienia, podczas mycia zębów omijanie miejsca po wyrwanym zębie. W razie objawów typu gorączka, dreszcze, mdłości, opuchlizna należy bez względnie skonsultować się z dentystą.

Chirurgiczne usunięcie ósemki

usuwanie zęba rzeszów

Ósemki, czyli zęby mądrości niestety wbrew nazwie nie dodają rozumu. Kojarzone są raczej z bólem i skomplikowanymi zabiegami. Skoro nie dają mądrości i przysparzają ból to po co rosną? Zęby te zazwyczaj wyrastają między 17 a 25 rokiem życia kiedy człowiek osiąga dojrzałość, ale są przypadki wyrzynania się nawet w późniejszym wieku.

Zęby mądrości pełnią tą samą funkcję co pozostałe zęby trzonowe czyli służą do rozdrabniania i przeżuwania pokarmu. Ich brak jednak nie jest utrudnieniem w funkcjonowaniu szczęki. Jednak wiele osób, którym wyrzynają się ósemki skarży się, że jest to źródło problemów zwłaszcza kiedy wyrastają w niekorzystnym położeniu lub pozostają niewyrżnięte więc i tak nie spełniają swojej funkcji. Niestety rzadkością jest prawidłowo i całkowicie wyrastająca ósemka. Oczywiście ząb taki jak pozostałe jest narażony na próchnicę choćby ze względu na trudność w doczyszczeniu, ale jest ona do wyleczenia.

Jednak częściej zęby mądrości są problemem choćby wtedy, gdy szukając miejsca dla siebie spychają pozostałe zęby i powodują tym samym wady zgryzu i niekiedy uszkadzają korzenie sąsiednich zębów. Zdarza się, że następuje tzw. zatrzymanie wyrzynania się ósemki jest ona niewidoczna i znajduje się pod dziąsłem. Potwierdzeniem, że ona tam występuje jest pantomogram szczęk co kwalifikuje taki ząb do usunięcia chirurgicznego. Również ten zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i wymaga założenia szwów. Aby dowiedzieć się więcej o specjaliście wykonującym tego typu zabiegi, zapoznaj się z naszym artykułem „chirurg szczękowy” lub „Usuwanie ósemki”.

Usunięcie zęba mlecznego
Tak jak w poprzednich przypadkach usunięcie zęba mlecznego odbywa się przy użyciu znieczulenia miejscowego jednak często zdarza się, że ząb mleczny jest już na tyle rozchwiany, że wystarczy go delikatnie złapać i sam wychodzi. Jednak jeśli już decydujemy się na znieczulenie małego Pacjenta to najpierw smarujemy błonę śluzową, gdzie ma być wkłucie  właściwym środkiem znieczulającym, który zmniejsza ból samego wkłucia igły a w zasadzie go niweluje.

Zęby mleczne mimo, że służą tylko kilka lat, tak jak zęby stałe są żywe i unerwione i nieleczone prowadzą do silnych dolegliwości bólowych. Zęby mleczne są cieńsze i  mają słabiej zmineralizowane szkliwo przez co procesy próchnicowe przebiegają w nich znacznie szybciej i gwałtowniej. Mimo, że ich czas żywotności jest zdecydowanie przejściowy należy o nie dbać i nie doprowadzać do przed wczesnego usuwania co skutkuje w późniejszym czasie wadami zgryzu.