Zmiany hormonalne a zdrowie jamy ustnej

Zmiany hormonalne, z jakimi zmagają się kobiety podczas cyklu miesiączkowego, ciąży, przekwitania (menopauzy), wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. W tym także na stan jamy ustnej. Jakie problemy natury stomatologicznej pojawiają się najczęściej? Jak dbać o stan uzębienia? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Jak zmiany hormonalne wpływają na kondycję uzębienia?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, zmiany hormonalne mają wpływ na kondycję jamy ustnej. Na skutek szalejących hormonów wiele kobiet zmaga się z krwawieniem i nadwrażliwością dziąseł, a także z obrzękami. Zmiany hormonalne zwiększają też ryzyko próchnicy (ignorowanie może doprowadzić nawet do utraty zęba), mają też wpływ na proces powstawania kamienia nazębnego.

Właśnie dlatego, w takiej sytuacji należy w szczególności pamiętać o regularnych kontrolach stomatologicznych i przeznaczyć nieco więcej czasu na czynności higienizacyjne.

Miesiączka a zabiegi stomatologiczne?

Czy w przypadku kobiet mających miesiączkę, odradzane się wizyty w gabinecie stomatologicznym? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od celu wizyty. W czasie miesiączki niewskazane się takie zabiegi, jak ekstrakcja zęba, leczenie implantologiczne, zabiegi chirurgiczne rekonstruujące dziąsła. Podczas miesiączki zmniejsza się krzepliwość krwi, co może wywołać krwotok. Możemy jednak udać się na zabiegi profilaktyczne, na przykład usuwanie kamienia nazębnego.

Leczenie zębów w ciąży

O stan uzębienia warto zadbać już na etapie planowania ciąży. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie nerwów, które szkodzą zarówno nam, jak i maluszkowi oraz ograniczymy się do wizyt kontrolnych.
Niestety, jak wiadomo, nie zawsze wszystko można zaplanować. Zdarzają się przypadki, gdy leczenie stomatologiczne podczas ciąży jest koniecznie. Procedury stomatologiczne najlepiej jednak przeprowadzić w drugim trymestrze ciąży.

Większość zabiegów może być przeprowadzona bez obaw. Kobietom w ciąży, jeśli jest taka potrzeba, podaje się znieczulenie. Jeśli konieczne jest przeprowadzanie zabiegu, przy którym wykonuje się zdjęcie RTG, (na przykład leczenia endodontycznego), zrobienie zdjęcia odkładane jest na czas po ciąży.

Pamiętajmy, jak ważna jest profilaktyka. Warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Specjalista skontroluje stan uzębienia i, w razie potrzeby, zaplanuje leczenie. Szybka reakcja pozwoli na uniknięcie przykrych konsekwencji, na przykład w postaci usunięcia zęba.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

1 + 1 =