Zdejmowany aparat ortodontyczny – dla kogo?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Dla pacjentów najważniejszy jest zwykle piękny uśmiech, natomiast dla ortodonty liczy się również efekt leczenia ortodontycznego, czyli poprawa łuków zębowych, ruchów przeżuwania i odgryzania pokarmów. W obecnych czasach wiele osób cierpi na pogłębione lub niewielkie wady zgryzu, które można skorygować, zakładając aparat ortodontyczny. Wyróżnia się aparat ruchomy, tzw. zdejmowany i stały. Dla kogo przeznaczony jest zatem aparat ruchomy? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Działanie aparatu ortodontycznego zdejmowanego

Jest to rodzaj aparatu, który wywiera odpowiedni nacisk na zęby i jest w stanie skorygować drobne wady zgryzu. Najczęściej zakłada się go wtedy, gdy łuk zębowy wymaga poszerzenia lub zwężenia. Zwykle stosuje się go w momencie, gdy wada jest niewielka i nie wymaga np. obrócenia zęba. Aparat ortodontyczny zdejmowany składa się z ruchomych sprężyn lub śrub i musi być stale podkręcany przez ortodontę, stąd konieczne są regularne wizyty w gabinecie.

Tuż po podkręceniu aparatu pacjent może odczuwać dyskomfort podczas jego używania, gdy ustępuje on z czasem, oznacza to, że sprzęt rzeczywiście działa prawidłowo. Aparat ruchomy różni się budową od stałego, m.in. tym, że nie jest on przymocowywany do zębów. Pacjent zakłada go w określonych momentach dnia, bardzo często, np. na noc.

Używanie aparatu ortodontycznego zdejmowanego

Tego typu aparat musi być używany przez mniej więcej 12 lub 14 godzin. Należy najpierw dokładnie umyć zęby, a następnie włożyć go do jamy ustnej i umieścić symetrycznie na zębach przy użyciu obu rąk. Aparat musi dobrze przylegać do zębów, po jego założeniu mogą nastąpić kłopoty z wymową, stąd poleca się go zakładać właśnie przed położeniem się spać. Po skończonych czynnościach zaleca się umyć dokładnie ręce.

Aparat należy wyjąć ponownie oburącz rano, tak, aby odpowiednio wypiąć klamry, a następnie przepłukać go i schować do pudełka. Warto pamiętać, aby zdejmować go delikatnie, ponieważ może on w pewien sposób zostać mocno przytwierdzony do zębów, nie należy jednak obawiać się tego zjawiska. Powolne wyciąganie aparatu pozwoli na w miarę sprawne ściągnięcie go, z czasem czynność ta wejdzie w nawyk.

Aparat ortodontyczny zdejmowany – dla dzieci, czy dorosłych?

Ten rodzaj aparatu stosuje się przede wszystkim u dzieci i nastolatków, gdy wzrost kości jeszcze nie jest zakończony. W niektórych wypadkach jest on pomocny również dorosłym, np. po zakończonym leczeniu ortodontycznym aparatem stałym, by uzyskany efekt prostych zębów mógł zostać utrwalany. Czy warto zakładać aparat zdejmowany? Jeśli takie zalecenia wydał ortodonta, jak najbardziej! Nie należy zapominać jedynie o tym, że można nim skorygować wyłącznie niewielkie wady zgryzu.

Zdejmowany aparat ortodontyczny stosuje się przede wszystkim u dzieci po to, by leczyć niewielkie wady zgryzu. Aparat ten dość łatwo się zakłada, należy jedynie pamiętać o odpowiedniej higienie zębów przed założeniem oraz o tym, by zakładać go oburącz. W niektórych przypadkach mogą go nosić także dorośli.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

10 + 15 =