Zdejmowanie aparatu ortodontycznego – jak przebiega?

Piękne, zdrowe i przede wszystkim proste zęby są marzeniem wielu. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego. Warto jednak pamiętać, że leczenie to trwa mniej więcej 2 lata. Po tym czasie lekarz ortodonta umawia się z pacjentami na zdjęcie aparatu z zębów. W jaki sposób wygląda zdejmowanie aparatu? Czy czynność ta boli? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Zdejmowanie aparatu ortodontycznego – jak wygląda?

Proces zdejmowania aparatu ortodontycznego rozpoczyna się od ściągnięcia kolorowych gumek, czyli ligatur, które służą do przywiązywania łuku. Kolejnym krokiem jest ściąganie łuków oraz zamków. Warto również wspomnieć, że zamki najczęściej są przyklejane do zębów specjalnym klejem, dlatego spora grupa pacjentów zastanawia się, czy usuwanie takich zamków jest bolesne? Nie należy się obawiać, ponieważ ortodonci dysponują odpowiednimi narzędziami, które precyzyjnie usuwają zamki, nie uszkadzając tym samym szkliwa. Co więcej, zdejmowanie aparatu ortodontycznego nie boli, a także nie ma negatywnego wpływu na stan zębów.

Czyszczenie zębów

Kolejnym krokiem jest oczywiście oczyszczanie zębów. Po zdjęciu aparatu, na uzębieniu mogą pozostać resztki kleju. Ortodonta przy użyciu skalera oraz piaskarki pozbywa się resztek spoiwa, a cały zabieg kończy się oczywiście polerowaniem zębów. Dzięki tej podstawowej higienizacji jamy ustnej uzębienie staje się o wiele bielsze, a zęby czystsze. Nie da się ukryć, że efekt ten zazwyczaj pozytywnie zaskakuje wszystkich pacjentów.

Ile trwa zdejmowanie aparatu?

Cały proces zdejmowania aparatu trwa mniej więcej do 30 lub 40 minut. Wprawny ortodonta przez około 20 minut ściąga aparat, a następnie wykonuje higienizację jamy ustnej.

Zdejmowanie aparatu – wyciski

Ostatnim etapem wizyty, podczas której ortodonta zdejmuje aparat, jest pobieranie wycisku do tak zwanego aparatu retencyjnego. Jego zadaniem jest ustabilizowanie zębów, ale także utrwalenie efektów leczenia. Jest to aparat ruchomy, który zazwyczaj zakłada się na noc.

Ponadto, u niektórych pacjentów stosowane jest również dodatkowe wzmocnienie w postaci tak zwanego retainera. Jest to niewielki drut przyklejany od wewnętrznej strony zębów, zwykle na łuku górnym, jak i dolnym. Choć może zostać założony również wyłącznie na jednym łuku.

Jakie czynniki mają wpływ na szybsze zdjęcie aparatu?

Choć obecnie noszenie aparatu ortodontycznego stało się niezwykle modne, z pewnością jest nieco uciążliwe dla wielu pacjentów. Przede wszystkim dlatego, że nie można spożywać wszystkich produktów zwłaszcza tych, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia aparatu. Niektóre osoby skarżą się również na dyskomfort w jamie ustnej.

Warto jednak pamiętać, że stosując się do zaleceń ortodonty, można ściągnąć aparat dużo szybciej. Przede wszystkim należy dbać o czystość jamy ustnej, unikać spożywania twardych, czy lepkich pokarmów, a nawet słodzonych napojów. Ponadto, należy także powstrzymywać się od obgryzania paznokci, czy bawienia się gumkami, ponieważ czynności te mogą spowodować wydłużenie noszenia aparatu lub przyczynić się do jego uszkodzenia.

Ściągnięcie aparatu ortodontycznego zajmuje wprawnemu ortodoncie mniej więcej 30 lub 40 minut. Czynność ta polega na usunięciu wszystkich elementów aparatu, a następnie oczyszczeniu zębów, czyli przeprowadzeniu podstawowej higienizacji jamy ustnej. Na koniec ortodonta pobiera zazwyczaj wycisk zębów do aparatu retencyjnego, czyli ruchomego, który zakładany jest przez pacjentów zwykle na noc po to, aby utrwalić efekt leczenia ortodontycznego.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

14 + 10 =