Zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem

W przypadku nieodwracalnego, ostrego zapalenia miazgi zęba, czyli unaczynionej i unerwionej tkanki, która wypełnia kanały i komorę zęba, konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego lub leczenia kanałowego pod mikroskopem. Coraz bardziej doceniana jest druga z wyżej wymienionych metod.  

Czym jest, jak przebiega i jakimi zaletami wyróżnia się leczenie pod mikroskopem? Poniżej garść informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury! 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem ‒ na czym polega? 

Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem i czym różni się od tradycyjnego leczenia? Leczenie w obu przypadkach przebiega tak samo. Specjalista usuwa chorą miazgę, oczyszcza komorę i kanał lub kanały zęba z metabolitów, toksyn i wysięków, a następnie poszerza, opracowuje i dezynfekuje kanały. Różnica między wymienionymi metodami polega na tym, że podczas endodoncji mikroskopowej wykorzystywany jest specjalistyczny mikroskop operacyjny – ów przyrząd znajduje się na wysięgniku nad głową pacjenta. 

Mikroskop pozwala na uzyskanie nawet 25-krotnego powiększenia, co w znacznym stopniu zwiększa precyzję zabiegu. Powiększenie sprawia, że widoczne są wszelkie anomalie i uszkodzenia kanałów. Co więcej, mikroskop oświetla obszar zabiegowy, co w znacznym stopniu poprawia widoczność. 

Leczenie mikroskopowe ‒ kiedy w szczególności jest zalecane? 

W jakich przypadkach leczenie mikroskopowe w szczególności jest zalecane? Przede wszystkim, gdy mamy do czynienia z kanałami nietypowymi pod względem anatomicznym, na przykład z kanałami krętymi, bardzo wąskimi, trudno dostępnymi. Leczenie mikroskopowe przeprowadza się także w przypadku perforacji korzeni bądź komory.  

Mikroskop wykorzystywany jest również podczas diagnostyki złamań korzenia oraz  pęknięć dna komory zębów wielokorzeniowych. 

Zalety leczenia pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem uchodzi za najbardziej precyzyjną metodę. Jakie są zalety opisywanego dziś leczenia? 

  • Mniejsza liczba wizyt ‒ dzięki wykorzystaniu mikroskopu w większości przypadków leczenie zakończone jest po jednej wizycie. 
  • Uniknięcie ekstrakcji zęba ‒ przeprowadzenie zakończonego sukcesem leczenia kanałowego to sposób na uniknięcie ekstrakcji zęba.
  • Mniejsze ryzyko powikłań ‒ w przypadku leczenia pod mikroskopem ryzyko infekcji jest ograniczone. 
  • Większy komfort pacjenta ‒ leczenie pod mikroskopem to większa precyzja i minimalizacja liczby wizyt, a to w znacznym stopniu zwiększa komfort pacjenta. 
  • Doskonała diagnostyka ‒ mikroskop umożliwia wykrycie zmian, które przy standardowym leczeniu byłyby trudne do wykrycia.  
  • Precyzja ‒ kilkukrotne powiększenie oraz doskonałe oświetlenie obszaru zabiegowego umożliwiają stomatologowi dotarcie nawet do trudnodostępnych miejsc. 

Podsumowanie 

Mikroskopowe leczenie endodontyczne to nowoczesna i bardzo precyzyjna metoda. Zastosowanie nowoczesnego mikroskopu operacyjnego umożliwia nawet 25-krotne powiększenie i dobre oświetlenie obszaru zabiegowego. Takie leczenie zazwyczaj zakończone jest już po jednej wizycie. 

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

2 + 10 =