Zalety cyfrowej diagnostyki w stomatologii

Stomatologia jest wysoce rozbudowaną dziedziną medycyny. Technologie, z jakich korzystają lekarze – dentyści stale się rozwijają i unowocześniają. Pozwala to zapewnić pacjentom najwyższej jakości usługi. Nowinki technologiczne, jakie pojawiają się dziedzinie diagnostyki cyfrowej w stomatologii, pozwalają na trafne zdiagnozowanie problemów pacjenta. Odpowiednie rozpoznanie źródła choroby uzębienia jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na proces leczenia. Najnowsze technologie diagnostyczne stomatologii oferują najnowocześniejsze metody obrazowania stanu zębów i dziąseł. Do nowinek technologii cyfrowego diagnozowania zaliczane są tomografia komputerowa 3D oraz skaner wewnątrzustny. Warto poznać ich zalety i zastosowania.

Tomografia komputerowa 3D w stomatologii

Tomografia komputerowa 3D daje możliwość stomatologom na wykonanie trójwymiarowego zdjęcia szczęki, zębów i tkanek wokół. Ta metoda diagnostyczna pozwala na uzyskanie wglądu do stanu uzębienia pacjenta i trafnego diagnozowania chorób. Jest narzędziem, które może być wykorzystane w wielu dziedzinach stomatologii. Tomografia komputerowa 3D pozwala na zbadanie twardych struktur twarzoczaszki poprzez wykorzystanie wiązki promieniowania RTG. Ta cyfrowa metoda diagnostyczna posiada wiele zalet:

– oferuje najwyższą jakość otrzymanego obrazu,

– oddziaływanie promieniowania jest bardzo niskie i nie wpływa na zdrowie pacjenta,

– pozwala szczegółowo i precyzyjnie zaplanować zabiegi implantologiczne u pacjenta,

– zdjęcie, które wykonuje tomograf powstaje bardzo szybko i nie powoduje dyskomfortu u osoby, u której jest wykonywane,

– aparaty do tomografii oferują dokładne wybranie obszaru, jaki będzie prześwietlany.

Skaner wewnątrzustny – najnowsza metoda diagnostyki stomatologicznej

Skaner wewnątrzustny również jest jedną z najnowszych cyfrowych technologii stomatologicznych. Jego możliwości są bardzo pomocne w wielu dziedzinach dentystycznych. Skaner wewnątrzustny pozwala na wykonanie dokładnego i precyzyjnego modelu szczęki pacjenta bez użycia mas wyciskowych i dotykania zębów przez lekarza. Skaner jest urządzeniem komputerowym, który posiada różnej wielkości końcówki skanujące. Wybranie rozmiaru końcówki skanera zależne jest od wielkości obszaru, jaki opracowuje dentysta. Uzyskany model odzwierciedla wygląd szczęki pacjenta. Obraz, jaki otrzymuje lekarz, jest kolorowy oraz bardzo dokładny i precyzyjny. Wykorzystywanie skanera wewnątrzustnego przynosi wiele korzyści zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza stomatologa:

– jego użycia znacznie skraca czas wizyty stomatologicznej,

– zapewnia komfort pacjenta, nie występuje nieprzyjemne uczucie odciskania na zębach,

– dzięki niemu wyeliminowany jest odruch wymiotny, który często się pojawia,

– dzięki jego wysokiej precyzji, zapewniona zostaje dokładność leczenia protetycznego.

Skaner wewnątrzustny wykorzystywany jest przez różnych specjalistów z dziedziny stomatologii: implantologów, ortodontów, protetyków, a także chirurgów.

Warto korzystać z technologii cyfrowej diagnostyki stanu uzębienia

Obecny rozwój stomatologii, dzięki cyfrowym urządzeniom, pozwala jeszcze dokładniej i precyzyjniej przeprowadzać leczenie oraz diagnozować źródła chorób zębów i okolicznych tkanek. Jest znacznym ułatwieniem dla lekarzy, pomagając im trafnie określać źródła chorób pacjenta. Co więcej, technologia cyfrowa pozwala na zachowanie maksymalnego komfortu pacjenta. 

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

8 + 3 =