Usuwanie złamanego narzędziaz kanału zębowego
W praktyce stomatologicznej niestety zdarzają się przypadki złamanego narzędzia kanałowego, co jest niewątpliwie wyzwaniem dla każdego endodonty. Do niedawna w leczeniu endodontycznym usunięcie takiego narzędzia rzadko było możliwe. Od momentu pojawienia się i wykorzystywania mikroskopów stomatologicznych i odpowiednich narzędzi usunięcie złamanego narzędzia z kanału zębowego jest w pełni możliwe. Niestety zdarza się, że pozostawione narzędzie w kanale jest przyczyną stanu zapalnego, nie ma możliwości jego usunięcia i wtedy niezbędny jest zabieg chirurgiczny (hemisekcja, radektomia, resekcja).
Usuwanie złamanego narzędzia stomatologicznego
Usuwanie złamanych narzędzi może sprawiać duże trudności i zajmować sporo czasu, dlatego ważna jest współpraca i cierpliwość, bo wizyta przeważnie trwa ok. 2 godz., a czasem zdarza się, że nie wystarcza tylko jedna. Stopień skomplikowania leczenia oraz jego długości i przebieg zależy od umiejscowienia instrumentu w kanale, rodzaju materiału, rodzaju instrumentu i anatomii zęba.
Istotne jest usunięcie złamanego narzędzia z kanału zanim pojawi się stan zapalny, ale ma to też znaczenie dla uzupełnień protetycznych kiedy w trakcie przygotowań do nich okazuje się, że zachodzi konieczność wykonania powtórnego leczenia endodontycznego z powodu dolegliwości bólowych, a także obraz zdjęć rtg.
Zainteresowanych naszą ofertą zapraszamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami: