Usuwanie kamienia Scaling – usuwanie kamienia nazębnego w Rzeszowie
Jednym z ważnych zabiegów profilaktycznych jest usuwanie kamienia i osadów (inaczej scaling), które chroni przed rozwojem próchnicy i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i paradontozie. Na ogół jest to zabieg przyjemny, ale przy nagromadzeniu się dużej ilości kamienia można czuć dyskomfort.
Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego, który osadza się głównie w okolicach szyjek zębowych. Kamień nazębny powstaje pod i nad dziąsłami i stanowi środowisko dla rozwijających się bakterii. Skutkiem gromadzenia się tego twardego osadu mogą być choroby dziąseł, np. paradontoza czy próchnica. Sprawdź, na czym polega skaling, czym się różni skaling naddziąsłowy od poddziąsłowego i kiedy należy wykonać zabieg.
Skaling to zabieg polegający na usuwaniu twardych złogów nazębnych, czyli kamienia nazębnego. Są dwa rodzaje skalingu:
- skaling naddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba. Jest to najpopularniejszy rodzaj zabiegu, który wykonuje się praktycznie u wszystkich pacjentów.
- skaling poddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego, który odkłada się pod powierzchnią dziąseł.
W gabinetach dentystycznych można usunąć kamień nazębny kilkoma metodami:
- tradycyjną (wykonywaną w wyjątkowych przypadkach) – używane są skalery ręczne, np. tzw. sierpy, motyczki, dłutka i pilniczki. Jest to metoda bardzo pracochłonna i niedokładna;
- mechaniczną – wiertła typu frez powodują odłamywanie się kamienia;
- ultradźwiękową – podczas zabiegu używany jest skaler ultradźwiękowy;
- dźwiękową – usuwanie osadu za pomocą fal dźwiękowych z zakresu 6-8 kHz;
- laserową – kamień jest usuwany za pomocą skalera laserowego (jagowo-erbowego);
- chemiczną – stomatolog nakłada 30 procentowy roztwór perhydrolu na powierzchnię zęba (nadtlenku wodoru rozpuszczalnego w wodzie) i pozostawia do rozpuszczeni kamienia. Następnie wypłukuje rozpuszczone złogi wodą pod ciśnieniem.
- rpy, motyczki, dłutka i pilniczki. Jest to metoda bardzo pracochłonna i niedokładna;
- mechaniczną – wiertła typu frez powodują odłamywanie się kamienia;
- ultradźwiękową – podczas zabiegu używa
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zeby/skaling-czyli-usuwanie-kamienia-nazebnego-_41585.html
Częstym powodem powstawania płytki i osadów nazębnych jest niedokładne i nieumiejętne szczotkowanie zębów oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Niestety, niektórym osobom kamień tworzy się częściej głównie palaczom, miłośnikom kawy czy zielonej herbaty.
W naszej Klinice zabiegi higienizacyjne wykonują wykwalifikowane higienistki stomatologiczne. Po każdej wizycie profilaktycznej pacjent może liczyć na profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej. Poza instrukcja ustną higienistka wykorzystuje specjalny model szczęki na którym prezentuje techniki szczotkowania i prawidłowego posługiwania się nicią dentystyczną. Zabieg składa się z kilku etapów: oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego, oczyszczenie zębów z osadów, polerowanie powierzchni zębów oraz zabezpieczenie zębów przed pojawieniem się wrażliwości pozabiegowej.
Usuwanie kamienia ultradźwiękami
Pierwszym etapem zabiegu jest usunięcie kamienia nazębnego. Kamień nazębny to po prostu niedoczyszczone resztki pokarmowe tzw. płytka bakteryjna, utwardzona pod wpływem działania śliny. Niestety kamień nazębny tworzy się nie tylko nad dziąsłem, ale również pod dziąsłem co wywołuje przewlekły stan zapalny a także powoduje zwiększenie ruchliwości zęba w zębodole, niszczenie i zanik kości. Efektem końcowym jest utrata zębów, dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie zębów z kamienia.
Usunięcie kamienia nazębnego wykonujemy urządzeniem, pracującym przy pomocy ultradźwięków tzw. scalerem, który powoduje rozkruszanie kamienia a woda go wypłukuje. Jeśli po zabiegu oczyszczania zębów pojawi się stan zapalny zaleca się stosowanie płynu antyseptycznego przyspieszającego gojenie i regenerację dziąseł.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu usunięcia kamienia nazębnego przy użyciu ultradzwięków jest ciąża oraz wszczepiony rozrusznik serca. Nie oznacza to, że zabiegu nie można przeprowadzić. Zamiast scalera używa się tzw. kiret jako ręcznego narzędzia do usuwania kamienia nazębnego za pomocą, których można równie precyzyjnie wykonać zabieg.
Po oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego i osadów przeprowadza się polerowanie powierzchni zębów specjalną pastą przeznaczoną do tego celu a to już jest najprzyjemniejsza część zabiegu.
Zachęcamy do korzystania z tego typu zabiegu. Estetika Dental Clinic może zaoferować swoim Pacjentom także usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami.