Rekonstrukcja zęba z użyciem materiału kompozytowego – Dobry dentysta Rzeszów

Rekonstrukcja zęba

rekonstrukcja zęba

Uszkodzenie zęba, nawet znaczne nie musi od razu wiązać się z jego usunięciem. Współcześnie dostępne możliwości, jakie daje protetyka stomatologiczna umożliwiają pełną odbudowę korony zęba, nawet przy bardzo skomplikowanych, wielopunktowych uszkodzeniach. 

Rekonstrukcja zęba materiałem kompozytowym

rekonstrukcja zęba rzeszów

W momencie kiedy do czynienia mamy z zębami mocno zniszczonymi leczeniem, konieczne jest leczenie protetyczne. Z kolei w przypadku zębów z odpowiednią ilością zachowanych tkanek, możliwa jest rekonstrukcja zęba w oparciu o pozostałe fragmenty zęba oraz materiały kompozytowe. Szczególnie często rekonstrukcja zęba w tym typie polecana jest przy zębach martwych, po leczeniu kanałowym. Dodatkowo w takiej sytuacji zaleca się zdjęcie rtg zęba oraz jeśli jest taka potrzeba, wzmocnienie pozostałych tkanek bądź to włóknem szklanym, bądź też metalowym sztyftem. Wzmocnienia tego typu zapobiegają dalszym uszkodzeniom i złamaniom zęba, poddawanego naturalnym procesom zużywani. Dobrze przeprowadzona rekonstrukcja zęba z użyciem materiału kompozytowego pozwala na uniknięcie założenia korony na implantach, jednocześnie uzyskując wygląd zęba zbliżony do naturalnego.

Implanty dentystyczne są osadzane w pustym zębodole, najczęściej tuż po ekstrakcji zęba i korzenia. W momencie, gdy korzeń zęba jest zdrowy, a kanały zostały udrożnione podczas endodoncji, stosuje się wkłady koronowo-korzeniowe. Stanowią one wzmocnienie dla zęba osłabionego przez leczenie kanałowe. W miejscu zniszczonej korony zakłada się nową wykonaną z materiału kompozytowego lub ceramiki.

Jeśli uszkodzenie nie jest ograniczone do jednego zęba, a dotyczy dwóch lub więcej ubytków, warto jest zastanowić się nad protezami. Protezy na implantach, zakładane są na podobnej zasadzie co pojedyncze implanty zębowe, ale zamiast jednej śruby przypisanej do konkretnej korony zębowej, mamy do czynienia z dwiema lub trzema śrubami dla kilku koron zębowych. Śruby te, podobnie, jak w przypadku pojedynczych implantów, mają za zadanie zespolić się z kością żuchwy lub szczęki i stanowić stabilną podstawę dla ceramicznych koron zębowych. Poprawnie wykonana proteza zapewnia pełen komfort użytkowania, a także wysoki estetyzm.