Protetyka Stomatologiczna. Profesjonalne Usługi Stomatologiczne

Protetyka stomatologicznaLicówki, korony protetyczne, mosty protetyczne

protetyka stomatologiczna rzeszów

Protetyka stomatologiczna jest działem w stomatologii poświęconym odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych, gdy zęby naturalne z jakiś przyczyn zostały utracone lub uszkodzone. Odtworzenie występuje w postaci uzupełnienia protetycznego, które może być osadzone na stałe lub ruchome. Nie należy lekceważyć utraty nawet pojedynczego zęba gdyż ma to znaczenie dla całego układu gryzienia.
Pozostawienie pustego miejsca po utraconym zębie powoduje przesuwanie lub wysuwanie się pozostałych zębów, które poszukują styku z pozostałymi zębami. Poza powstaniem nieestetycznego zgryzu, zmniejsza się wydolność żucia, zęby szybciej się ścierają i powstają zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Dlatego tak ważne jest wczesne zareagowanie na utratę zęba lub zębów, aby pozostałe mogły nam służyć jeszcze wiele lat i właśnie dzięki protetyce a dokładniej uzupełnieniom protetycznym jest to możliwe.
W stomatologii mamy dwie kategorie uzupełnień protetycznych: stałe lub ruchome. Uzupełnienia stałe to takie, które są niejako przyklejane, nakładane na własne zęby specjalnymi cementami dentystycznymi i nie można ich wyjmować co daje pełen komfort w trakcie używania. Poza zachowaniem funkcji żucia zyskujemy również efekt estetyczny ponieważ zęby wyglądają naturalnie, jak własne.

Mosty i korony na implantach

Protetyka stomatologiczna. Estetika

Do uzupełnień stałych zaliczamy: – wkłady koronowo-korzeniowe – stosowane przy znacznym zniszczeniu korony zęba, ale równocześnie przy zdrowym korzeniu i stanowi wzmocnienie zęba oraz konstrukcję dla korony protetycznej przywracając prawidłowy wygląd. – wkłady koronowe typu inlay/onlay – jest to alternatywa dla tradycyjnego wypełnienia czyli plomby na pojedynczym zębie. Wykonane są w laboratorium z kompozytu lub porcelany. – licówki – mało inwazyjna metoda poprawy estetyki polegająca na odbudowie niewielkich urazów, zamaskowaniu przebarwień, zmianie kształtu zębów czy koloru. Wykonane są z porcelany i przyklejane są do powierzchni wargowej zębów. Wcześniej jednak trzeba dokonać dokładną analizę warunków zgryzowych ponieważ nie u każdego pacjenta można zastosować takie rozwiązanie. – korony protetyczne – uzupełnienie protetyczne stosowane na pojedynczego zęba w przypadku znacznego i nie dającego się odbudować zniszczenia korony zęba. Wykonywane są z połączenia stopów metali z ceramiką lub z ceramiki tzw. korony pełnoceramiczne. W pełni odzwierciedlają naturalny ząb zachowując jego funkcje oraz estetykę.
 – mosty protetyczne – jest to wielozębowe uzupełnienie wypełniające brak nawet kilku zębów. By móc je zastosować pacjent musi posiadać zęby, które będą stanowić filary dla mostu. Mosty poza uzupełnieniem brakujących zębów i przywróceniem funkcji żującej pełnią też funkcje estetyczną. Wykonywane są również w laboratorium z połączenia stopów metali z ceramiką lub z ceramiki. Uzupełnienia ruchome

protetyka stomatologiczna rzeszów

To takie uzupełnienia protetyczne, które są wyjmowane z jamy ustnej (tj. proteza zdejmowana). Niestety nie jest to komfortowe rozwiązanie, ale czasem jedyne możliwe do zastosowania. W trakcie wizyt przygotowujących do powstania nowego uzębienia dobiera się kształt i kolor. O rodzaju protezy i materiale z którego będzie wykonana decyduje lekarz po uprzedniej konsultacji z pacjentem i określeniu indywidualnych warunków pacjenta tak, by pacjent czuł możliwie najwyższy komfort w późniejszym użytkowaniu.


Zainteresowanych naszą ofertą zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi usługami: