Lakowanie zębów mlecznych i stałych – Stomatologia dziecięca w Rzeszowie

Lakowanie zębów
Lakowanie zębów mlecznych i stałych

lakowanie zębów rzeszów

Uszczelnianie bruzd zębowych,
czyli lakowanie zębów

Lakowanie zębów to zabieg profilaktyczny całkowicie bezbolesny wykonywany w celu wypełnienia szczelin i zagłębień jakie występują na powierzchniach żujących zębów, specjalną światłoutwardzalną substancją zwaną lakiem.
 Bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych są doskonałym miejscem zalegania resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej. Ze względu na głębokość bruzd przy codziennej higienie jamy ustnej nie jest możliwe właściwe wyczyszczenie, dlatego też bruzdy powierzchni żujących zębów są najczęstszym miejscem powstawania próchnicy. Dzięki dokładnemu wypełnieniu lakiem bruzdy i zagłębienia powierzchni żującej zęba chroni się go przed próchnicą, a bakterie i resztki pokarmowe nie mają już możliwości gromadzenia się. Zabieg lakowania zębów jest skuteczny kiedy przeprowadza się go możliwie wcześnie, gdy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. Lakowanie należy zastosować w ciągu kilku miesięcy od momentu pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej, dlatego tak ważna jest rola rodzica w obserwacji uzębienia swoich pociech oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa dziecięcego, najlepiej co trzy miesiące, by zęby mleczne pozostały jak najdłużej bez ubytków. 

lakowanie zębów

W wyjątkowych sytuacjach przeprowadza się zabieg poszerzonego lakowania (poszerzone lakowanie) bruzd, polegający na poszerzeniu bruzd cienkim wiertłem szczelinowym przed nałożeniem laku. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i stosowany w przypadku, kiedy w bruzdach rozwinęła się już próchnica, jednak jest ona w początkowym stadium.