Lakierowanie zębów. Stomatologia Zachowawcza Rzeszów

Lakierowanie zębów
Zapobieganie próchnicy. Lakierowanie zębów w Rzeszowie

lakierowanie zębów rzeszów

Lakierowanie zębów jest profilaktycznym zabiegiem stomatologicznym. Polega na dostarczeniu zębom stężonego fluoru w dawce niedostępnej dla fluoryzacji domowej. Fluor przede wszystkim zwiększa odporność zębów na działanie kwasów powodujących bakterie próchnicowe a w konsekwencji próchnicę. Mimo, że fluor zawarty jest w pastach, płynach do płukania jamy ustnej i w specjalnych płynach do fluoryzacji to nie ma on takiego działania jak lakierowanie.

Największe efekty fluoryzacja przynosi po uprzednim oczyszczeniu zębów czyli po usunięciu kamienia nazębnego i innych osadów. Zaletą tego typu zabiegu jest brak przeciwwskazań wiekowych. Nie ma znaczenia także to, czy są to zęby stałe czy mleczne, różnica jest tylko w zastosowanym fluorze szczególnie dla dzieci, by ewentualne połknięcie nie okazało się niebezpieczne.

Profilaktyka stomatologiczna

lakierowanie zębów rzeszów

U dzieci zabieg lakierowania zalecany jest raz na trzy miesiące, natomiast u dorosłych raz na pół roku choćby przy okazji profilaktycznej wizyty u stomatologa.

Często lakierowanie jest mylone z lakowaniem i na odwrót, a są to dwa odrębne zabiegi choć mające podobny cel czyli zapobieganie próchnicy. Lakierowanie to przede wszystkim dostarczanie zębom fluoru poprzez nałożenie specjalnego lakieru na zęba przy okazji wzmacniając szkliwo. Dzięki temu, że szkliwo zostaje wzmocnione, lakierowanie to jedne ze sposobów leczenia nadwrażliwości zębów. Lakowanie zaś to uszczelnienie bruzd zębowych świeżo wyrżniętych zębów, które w przyszłości będą narażone na rozwój próchnicy, taka dodatkowa warstwa ochronna przed bakteriami próchnicowymi.

Przed zastosowaniem właściwego zabiegu należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem. W przypadku gdy u dziecka pojawiła się próchnica, zachęcamy do skorzystania z usługi założenia kolorowych plomb dla dzieci.