Korony na Implantach – Odtworzenie Części Naddziąsłowej Utraconego Zęba

Korony na implantach

Korony na implantach stanowią sztuczne odtworzenie części naddziąsłowej utraconego zęba. Korona utrzymuje się w konkretnym miejscu dzięki śrubie tytanowej oraz łącznikowi. Korona, śruba oraz łącznik tworzą implanty zębów, które wiernie odtwarzają utracone zęby. Zastępstwo za naturalny ząb jest tym większe, że zarówno komfort noszenia jak i ogólna estetyka implantów jest bardzo wysoka.  Korony na implantach mogą być wykonane zarówno z porcelany na podbudowie cyrkonowej, jak i jedynie z porcelany.

Pierwszy typ wymienionych koron składa się z części zasadniczej, wykonanej z tlenu cyrkonu, który następnie jest licowany porcelaną. Połączenie tych dwóch materiałów daje wszechstronne zalety, m.in. niską wagę, dużą wytrzymałość oraz kolor i strukturę niemal idealną z naturalną. Korony zębów pełnoceramiczne, wykonane jedynie z porcelany są najbardziej biomimetycznych odbudów protetycznych. Dodatkowo doskonale naśladują wszystkie cechy uzębienia naturalnego i są praktycznie niemożliwe do odróżnienia. Niestety dobry implantolog zwróci nam uwagę, że implantów bez tlenu cyrkonu nie można używać przy zbyt dużych uzupełnieniach. Korony pełnoceramiczne polecane są do wypełnień pojedynczych luk i ewentualnie mostków 3-punktowych przy wykorzystaniu implantów. 

Implanty stomatologiczne w jeden dzień

Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje implanty w jeden dzień. Oczywiście zabieg wstawienia śruby i dobrania odpowiednich materiałów może być przeprowadzony w tym czasie, ale jednak sam proces zrastania się implantu z kością, a także gojenia i zakładania poszczególnych części implantu nie jest tak krótkotrwały.

Profesjonalny gabinet dentystyczny zwróci swoim pacjentom uwagę także na to, że aby móc przystąpić do zabiegu wszczepienia implantu, pacjent nie może mieć niezaleczonych stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Z uwagi na to, iż zabieg zakładania implantów może spowodować potencjalne komplikacje, a dodatkowo nie jest tani, warto jest uważnie wybrać konkretny gabinet dentystyczny. Dobrze jeśli dentysta ma doświadczenie w wykonywaniu konkretnych, interesujących nas zabiegów i pracuje na określonych materiałach. 

Implanty w jeden dzień

Współczesne rozwiązania stomatologiczne pozwalają osobom z lukami w uzębieniu na ponowne przywrócenie utraconego uśmiechu. W zdecydowanej większości przypadków – najbardziej optymalnym i trwałym rozwiązaniem, zastępującym utracone korzenie zębów są implanty, które umożliwiają odbudować pojedyncze zęby lub ich grupy poprzez przykręcenie do nich koron lub mostów porcelanowych.


Jeśli obok siebie brakuje kilku zębów to solidnym wypełnieniem tych braków będą mosty wsparte na co najmniej dwóch implantach. Będą one stanowić filary dla kilku połączonych koron zębowych. Zaletą mostów jest przede wszystkim ich trwałość i wygoda w korzystaniu bardzo zbliżona do naturalnych zębów. Ruchome protezy częściowe trzeba wyjmować i czyścić po każdym posiłku, a jeśli nie są dobrze zamocowane mogą wypaść podczas przyjmowania posiłku lub nawet w trakcie rozmowy.

Mosty i korony na implantach

Najczęściej wykonywane przez nas mosty i korony wsparte na implantach to:
– pełnoceramiczne – wykonane z tlenku cyrkonu, materiału niezwykle wytrzymałego, ale także zapewniającego estetykę i najbardziej zbliżoną do naturalnych zębów, nie powodującego uczuleń. Na podbudowę cyrkonową zwykle napalona jest porcelana. Pełnoceramiczne uzupełnienie protetyczne ze względu na swoją wysoką estetykę i naturalność preferowane jest szczególnie dla zębów przednich.
– mosty i korony porcelanowe na podbudowie metalowej, gdzie ceramika napalona jest na stop chromokobaltowy. Metal ten może być odlewany w specjalnym piecu, ale aby uniknąć błędów związanych z odlewnictwem oraz z rozszerzalnością termiczną metali wycina się podbudowy metalowe z gotowych kawałków metali techniką CAD CAM.

Na taki wycięty szkielet napala się porcelanę. Zaletą takiego rozwiązania jest bardzo trwałe, chemiczne połączenie porcelany z metalem i odporność mechaniczna uzupełnienia protetycznego, co daje nam pewność solidności zębów. Mosty i korony na bazie metalu mają one nieco gorszy wygląd i zdarza się niezwykle rzadko, że obecność metalu może spowodować nadwrażliwość.

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy także do zapoznania się z naszymi pozostałymi usługami: