Chirurgiczne usunięcie zęba – Gabinet dentystyczny Rzeszów

Chirurgiczne usunięcie zęba
Wskazania i przeciwwskazania do chirurgicznego usuwania zębów

chirurgia stomatologiczna rzeszów

Chirurgiczne usuwanie zęba od zawsze budzi wiele obaw wśród pacjentów. Jednak nowoczesny gabinet stomatologiczny, dla którego komfort pacjenta jest najważniejszy, wyposażony jest w narzędzia, które sprawiają, że zabieg może być zupełnie nieodczuwalny. 

chirurgia stomatologiczna rzeszów

Najczęstszymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego usuwania zębów są: – zatrzymanie zębów w kości w tym zatrzymane 8-ki (zatrzymane zęby mądrości),- zaburzenie estetyki uśmiechu poprzez stłoczone zęby, – zaburzenia zgryzu, połamane zęby, zresorbowane zęby. Przeciwwskazaniami do chirurgicznego usuwania zębów jest: – cukrzyca, nadciśnienie, nadczynność tarczycy, białaczka, opryszczka, szczękościsk, miesiączka, ciąża a także bliskie umiejscowienie zęba względem zaatakowanych nowotworowo tkanek.

Usuwanie zęba przez chirurga

Przed przystąpieniem do zabiegu należy wykonać pantomogram, czyli zdjęcie uwidaczniające obie szczęki lub tomogrofię komputerwą (CBCT – tomografia stożkowa). Daje to pogląd w jakim położeniu znajduje się ząb, a w przypadku utraty korony widoczne jest ułożenie pozostałych jeszcze w zębodole korzeni. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog nacina dziąsło odseparowując ząb od otaczających go tkanek. Następnie wyciągany jest z zębodołu a rana zostaje oczyszczona i zaszyta. Bardzo ważne jest, aby w procesie gojenia stosować się do zaleceń lekarza stomatologa, przede wszystkim przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, a po samym usunięciu zęba przez dobę nie spożywać zimnych i gorących napojów oraz posiłków, nie spożywać alkoholu ani nie palić papierosów. W razie pojawienia się bólu należy skorzystać z ogólnodostępnych środków przeciwbólowych, a w przypadku pojawienia się opuchlizny miejscowo stosować zimne okłady. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów pozabiegowych należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem.