Aparaty ortodontyczneRodzaje aparatów ortodontycznych. Leczenie wad zgryzu
Aparat ortodontyczny przyczynia się do uformowania prawidłowego zgryzu. Poza prostymi zębami i ładnym uśmiechem to przede wszystkim łatwość w dbaniu o higienę jamy ustnej i skuteczne zapobieganie próchnicy. Aparat ortodontyczny mogą nosić zarówno dorośli jak i dzieci. Obecnie to nic szpecącego, wręcz przeciwnie szczególnie biorąc pod uwagę jego działanie.
Ze względu na wiek, a także rodzaj wady aparaty ortodontyczne mają różne zastosowanie. W sytuacji kiedy zęby mleczne nie rosną prosto, należy skonsultować się z ortodontą. U dzieci w wieku 4-12 lat najczęściej zalecane są aparaty zdejmowane, czyli ruchome. To właśnie one przygotowują miejsce na zęby stałe. Taki aparat nosi się co najmniej 4 godziny dziennie i niestety wymaga zarówno od dzieci, jak i od rodziców dużej systematyczności. Oczywiście przez cały ten czas trzeba regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne by obserwować postępy leczenia ortodontycznego.
Aparaty ortodontycze stałe
Jeśli chodzi o aparaty stałe zakłada się je w późniejszym wieku kiedy dzieci mają już wszystkie zęby stałe. Z kolei w przypadku dorosłych pacjentów wiek nie ma znaczenia. Przed założeniem aparatu najczęściej ortodonta zaleca wykonanie pantomogramu i bocznego zdjęcia czaszki, a także dokładne oczyszczenie zębów z wszelkich osadów i kamienia nazębnego oraz wyleczenie wszystkich ubytków, jeśli takowe są. Następnie pobierane są gipsowe wyciski zębów i dobiera się odpowiedni do wady aparat. Również w przypadku aparatów stałych należy pamiętać o systematycznych wizytach kontrolnych u ortodonty. Aparat taki nosi się około 2-3 lata, jednak leczenie ortodontyczne jest bezbolesne, poza nieznacznym dyskomfortem w pierwszych dniach od założenia aparatu.
Podczas noszenia aparatu stałego ważne jest to, co się spożywa. Oczywiście nie zmieniamy bez konieczności swoich nawyków żywieniowych jednak na pewno trzeba ograniczyć produkty, które przyczyniają się do odklejania się zamków. Są to przede wszystkim twarde pokarmy takie jak jabłka czy marchew (należy je pokroić). Niestety słodycze są również niewskazane, nawet bardziej niż w przypadku braku aparatu, ponieważ słodkie produkty osadzają się na aparacie. Może to być przyczyną odklejania się zamków od zębów lub prowadzić do wygięcia drutów i popychania zębów w niewłaściwą stronę. Najlepiej po każdym tego typu posiłku przepłukać zęby wodą, a idealną sytuacją byłoby umycie zębów pastą.
Jeśli szukasz dobrego ortodonty w Rzeszowie, skontaktuj się z nami. Zapewniamy kompleksową opiekę stomatolgiczną – pracują u nas specjaliści zajmujący się ortodoncją, stomatologią estetyczną, zachowawczą oraz implantologią zębów.