Skaling zębów – co to jest, jak często się wykonuje?

Aby cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem należy dbać o higienę jamy ustnej. Niestety czasem nawet regularne szczotkowanie zębów nie wystarczy, aby je oczyścić z nagromadzonych na powierzchni złogów. W usuwaniu osadu z uzębienia, a jednocześnie w odświeżeniu uśmiechu pomogą zabiegi stomatologiczne. Jednym z nich jest skaling. Na czym dokładnie polega skaling zębów? Jak często powinno się powtarzać ten zabieg dentystyczny?

Skaling zębów – na czym polega?

Skaling to zabieg usuwający ze szkliwa kamień nazębny. Jest to zmineralizowana płytka nazębna pojawiająca się na zębach kilka godzin po ich umyciu, składająca się między innymi z resztek jedzenia, bakterii próchnicotwórczych, substancji znajdujących się w ślinie. Osad nazębny odkłada się z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej, na skutek uwarunkowania genetycznego, nieodpowiedniej diety (bogatej w nabiał), nadużywania kawy czy herbaty. Z początku miękki, z czasem twardnieje, w związku z czym nie można go usunąć poprzez szczotkowanie. Kamień gromadzący się nad dziąsłami i pod nimi, to doskonała pożywka dla różnego rodzaju bakterii, które mogą powodować ubytki próchnicowe czy zapalenie przyzębia (paradontoza).

Wyróżnić możemy:

  • Skaling poddziąsłowy – zabieg stomatologiczny polega na usuwaniu kamienia nazębnego poniżej linii dziąseł oraz wygładzeniu cementu korzeniowego. W tym celu używa się urządzenia ultradźwiękowe, skaler czy narzędzia ręczne.
  • Skaling naddziąsłowy – to zabieg oczyszczający zęby z nagromadzonego osadu. W trakcie procedury usuwania kamienia z korony zębów stosuje się skaler ultradźwiękowy wytwarzający drgania o konkretnej częstotliwości. Po wykonaniu skalingu, stomatolog dokładnie poleruje zęby.

Skaling zębów – jak często wykonywać?

Zastanawiasz się jak często powinno się przeprowadzać skaling zębów? Jest to kwestia indywidualna, zależna przede wszystkim od skłonności do odkładania się kamienia nazębnego. Najczęściej zabieg dentystyczny zaleca się wykonywać 1-2 razy w ciągu roku. W ten sposób zapobiega się rozwojowi bakterii w jamie ustnej, a tym samym próchnicy i chorobom przyzębia.

Skaling zębów – zalecenia

Po usunięciu kamienia nazębnego pacjent powinien przez godzinę (od zabiegu) unikać jedzenia i picia (oprócz wody) oraz przez dobę od skalingu stosować tzw. białą dietę. Warto nadmienić, że bezpośrednio po zabiegu można odczuwać nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło oraz kwaśny i słodki smak. Objawy ustąpią samoistnie.

Skaling zębów – podsumowanie

Skaling to zabieg usuwający kamień nazębny poprzez kruszenie twardych złogów za pomocą narzędzi ręcznych lub urządzeń ultradźwiękowych. Regularne powtarzanie procedury jest niezwykle ważne, ponieważ nagromadzony osad otacza dziąsła powodując choroby przyzębia i zapalenie. Stanowi również idealne środowisko do rozwoju różnego rodzaju bakterii, które wpływają negatywnie na stan jamy ustnej i szkliwa zębów, prowadząc do ubytków, które bardzo często należy leczyć kanałowo. Aby zapobiec takiej sytuacji, a jednocześnie zadbać o zdrowy uśmiech, raz na pół roku powinno się wykonać skaling. W uzyskaniu jeszcze lepszych efektów pomoże połączenie skalingu z piaskowaniem, czyli zabiegiem usuwającym przebarwienia i osad znajdujący się pod kamieniem nazębnym.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

12 + 5 =