Protetyka

Estetyczny uśmiech nie powinien być zaburzony brakiem jednego czy większej ilości zębów.

Jedną ze specjalności Estetika Dental Clinic jest protetyka, zajmująca się odbudową lub odtwarzaniem brakujących zębów.

W naszej praktyce stosujemy najnowsze metody i technologie, dlatego dla każdego Pacjenta możemy dopasować najlepsze rozwiązanie.
Własne laboratorium protetyczne, wyposażone w sprzęt światowej klasy, umożliwia wykonywanie większości uzupełnień na miejscu. Dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej 3D i najwyższej jakości materiałom estetyczne i precyzyjnie dopasowane do zębów własnych Pacjenta uzupełnienia takie jak licówki, mosty czy korony wykonujemy z niespotykaną do tej pory dokładnością w ekspresowym tempie, nawet w jeden dzień.

W Estetika Dental Clinic wykonujemy wszelkie zabiegi z zakresu protetyki stomatologicznej, w tym:

  • odbudowa kompletnego łuku zębowego, czyli przywrócenie wyglądu i funkcji uzębienia
  • wkłady koronowo-korzeniowe – stosowane przy znacznym zniszczeniu korony zęba, ale równocześnie przy zdrowym korzeniu i stanowią wzmocnienie zęba oraz konstrukcję dla korony protetycznej, przywracając prawidłowy wygląd i funkcję.
  • wkłady koronowe typu inlay/onlay – jest to alternatywa dla tradycyjnego wypełnienia czyli plomby na pojedynczym zębie. Wykonane są w laboratorium z kompozytu lub porcelany.
  • licówki – mało inwazyjna metoda poprawy estetyki polegająca na odbudowie niewielkich urazów, zamaskowaniu przebarwień, zmianie kształtu zębów czy koloru. Wykonane są z ceramiki i przyklejane są do powierzchni wargowej zębów. Wcześniej jednak trzeba dokonać dokładną analizę warunków zgryzowych ponieważ nie u każdego pacjenta można zastosować takie rozwiązanie.
  • korony protetyczne – uzupełnienie protetyczne stosowane na pojedynczego zęba w przypadku znacznego i nie dającego się odbudować zniszczenia korony zęba. Wykonywane z połączenia tlenku cyrkonu z ceramiką lub z ceramiki (tzw. korony pełnoceramiczne) w pełni odzwierciedlają naturalny ząb, zachowując jego funkcje oraz estetykę.
  • mosty protetyczne – jest to wielozębowe uzupełnienie wypełniające brak nawet kilku zębów. By móc je zastosować pacjent musi posiadać zęby, które będą stanowić filary dla mostu. Mosty poza uzupełnieniem brakujących zębów i przywróceniem funkcji żującej pełnią też funkcje estetyczną. Wykonywane są również w laboratorium z połączenia stopów metali z ceramiką lub z ceramiki.

Metoda CAD/CAM, którą wykorzystujemy w naszym laboratorium protetycznym, służy do szybkiego precyzyjnego i estetycznego wykonania uzupełnień protetycznych na miejscu bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym. Metodę tą możemy stosować dzięki skanerom wewnątrzustnym, które przekazują obraz trójwymiarowy z jamy ustnej do komputera, gdzie lekarz projektuje przyszłe uzupełnienie protetyczne, a następnie przesyła wykonany projekt do frezarki, która wycina w ciągu od godziny do kilku godzin gotową pracę protetyczną. 

Nie należy lekceważyć utraty nawet pojedynczego zęba gdyż ma to znaczenie dla całego układu gryzienia.

Pozostawienie pustego miejsca po utraconym zębie powoduje przesuwanie lub wysuwanie się pozostałych zębów, które poszukują styku z pozostałymi zębami. Poza powstaniem nieestetycznego zgryzu, zmniejsza się wydolność żucia, zęby szybciej się ścierają i powstają zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Dlatego tak ważne jest wczesne zareagowanie na utratę zęba lub zębów, aby pozostałe mogły nam służyć jeszcze wiele lat i właśnie dzięki protetyce a dokładniej uzupełnieniom protetycznym jest to możliwe.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

4 + 11 =