Profilaktyka przeciwpróchnicowa

Co to jest próchnica zębów?

Próchnica zębów jest chorobą zakaźną, z którą zmaga się spory odsetek społeczeństwa. W przypadku jej wystąpienia dochodzi do demineralizacji oraz uszkodzenia tkanek zęba, początkowo szkliwa i zębiny, a następnie miazgi. Próchnica powstaje wskutek zachodzącego procesu zmiękczania szkliwa poprzez działające w jamie ustnej kwasy i toksyny.

Warto podkreślić, że próchnicy nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczona może zakazić inne zęby. Jest ona niebezpieczna zwłaszcza u dzieci, gdyż jeśli dotknie mleczaków, bardzo szybko rozprzestrzenia się również po zębach stałych.

Jakie są przyczyny próchnicy zębów?

Przyczyną próchnicy jest tworząca się tak zwana płytka nazębna, która przywiera do zębów. Znajdują się w niej drobnoustroje, które zaczynają je niszczyć. Co istotne, chorobę tę mogą również wywoływać czynniki środowiskowe. Niektóre osoby mają dużo większe predyspozycje do próchnicy niż inni, powinny zatem szczególnie dbać o swoje uzębienie.

Do próchnicy doprowadza również:

  • brak właściwej higieny jamy ustnej,
  • spożywanie sporej ilości węglowodanów,
  • unikanie jedzenia pokarmów twardych, które często czyszczą nieco zęby.

Jak zapobiegać próchnicy zębów?

Profilaktykę przeciwpróchnicową należy rozpocząć, jeszcze będąc w ciąży. Kobiety powinny spożywać zatem dużo witamin, między innymi: A, B, C, D, a także dania bogate w magnez, fosfor, wapń. Warto wiedzieć, że już w 4. miesiącu życia płodowego rozpoczyna się mineralizacja zębów mlecznych, a w drugiej połowie ciąży, stałych. 

Dieta przyszłej mamy powinna być również bogata w białka, minerały oraz jak najmniejszą ilość węglowodanów, np. spożywanych pod postacią słodyczy, słodkich przekąsek, napojów, itp. Ponadto, należy również  dbać o codzienną higienę zębów, a także korzystać regularnie z usług stomatologów.

Jak wygląda profilaktyka przeciwpróchnicowa?

Profilaktyka przeciwpróchnicowa polega na wykonaniu zabiegu lakierowania oraz lakowania zębów. 

Lakowanie zębów polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach trzonowych oraz przedtrzonowych specjalnym lakierem. Niestety, to właśnie w tych miejscach gromadzi się najwięcej resztek pokarmowych, co w efekcie doprowadza do rozwoju bakterii, a w następnej kolejności próchnicy. Warto wspomnieć, że najbardziej narażone na próchnicę są oczywiście zęby szóste, gdyż pojawiają się dosyć szybko zaraz po 6. roku życia.

Podczas lakierowania zębów wykorzystuje się preparaty zawierające fluor, które aplikuje się bezpośrednio na ich powierzchnię. Staje się ona wtedy dużo mniej podatna na próchnicę. Lakierowanie warto powtórzyć raz na pół roku oraz bezpośrednio po wybielaniu czy też piaskowaniu zębów. 

W jaki sposób leczyć próchnicę zębów?

Próchnicę można leczyć przede wszystkim poprzez zabieg plombowania, czyli uzupełniania powstałych ubytków plombą. Najpierw jednak stomatolog pozbywa się chorej tkanki, najczęściej przy pomocy wiertła, ale niekiedy używa również lasera lub żelu. W początkowej fazie próchnicy można poddać się także zabiegowi remineralizacji. 

Metodę tę stosuje się w przypadku wystąpienia niewielkich odwapnień. Początkowo, dentysta dokładnie oczyszcza te miejsca, a następnie nakłada specjalny żel, który zawiera w swoim składzie fluor. Remineralizację należy powtórzyć przynajmniej kilka razy. 

Podsumowanie

Próchnica jest zakaźną chorobą zębów, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nieleczona, doprowadza do powstania ubytków, a w skrajnych przypadkach do konieczności usunięcia zęba. Warto zdecydować się na wdrożenie profilaktyki przeciwpróchnicowej polegającej, między innymi na przeprowadzaniu cyklicznych zabiegów: lakowania i lakierowania. Bardzo istotna jest również regularna higiena zębów oraz kontrola u stomatologa.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

9 + 3 =