Objawy paradontozy

Z paradontozą zmaga się wielu pacjentów. Niestety, tylko nieliczny trafiają do gabinetu stomatologicznego, gdy choroba jest w początkowym stadium. Zazwyczaj do lekarza zgłaszają się osoby, w przypadku których parodontoza jest w zaawansowanym stadium, a ryzyko utraty zębów duże. 

Czym dokładnie jest paradontoza? Jakie są główne objawy wspomnianej choroby? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury! 

Czym jest paradontoza?

Paradontoza to choroba, która charakteryzuje się zapaleniem przyzębia. Rozwój wspomnianej choroby może doprowadzić do rozchwiania zębów, a nawet do ich utraty. Warto więc pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa i sumiennie przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Wtedy ryzyko paradontozy będzie ograniczone do minimum. 

Paradontoza – pierwsze objawy

Paradontoza przez długi czas rozwija się bezobjawowo, a to sprawia, że wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z problemu, z jakim się zmaga. Do pierwszych sygnałów wspomnianej dolegliwości należą nieświeży oddech i powtarzające się zapalenie dziąseł. 

Jeśli tylko zauważymy taki problem, powinniśmy od razu udać się do gabinetu stomatologicznego. Im szybciej zaczniemy leczenie, tym będzie ono mniej inwazyjne i przyniesie lepsze rezultaty. 

Objawy paradontozy – zaawansowane stadium 

Kolejne objawy, które świadczą już o zaawansowanym stadium choroby to opuchnięte, krwawiące działała, ból dziąseł, wrażliwość na niskie i wysokie temperatury. Wymienić tutaj także należy osunięcie szyjek zębowych oraz rozchwianie zębów. W skrajnych przypadkach pojawić się mogą nawet stany ropne. 

Takich objawów pod żadnym pozorem nie powinniśmy ignorowaać – konieczna jest tutaj sprawna pomoc specjalisty.

Inne objawy paradontozy 

Oczywiście nie wszystkie objawy paradontozy widoczne są gołym okiem. Aby dostrzec niektóre z nich, konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Po wykonaniu dokumentacji fotograficznej stomatolog może dostrzec ubytki w kośćcu, w którym osadzone są zęby. Ubytki w kośćcu mogą spowodować nawet wypadanie zębów. 

Podsumowanie 

Paradontoza charakteryzuje się zapaleniem przyzębia. Wśród objawów takiej choroby wymienić możemy obrzęk i krwawienie dziąseł, obnażenie szyjek zębowych, dolegliwości bólowe. Gdy tylko dostrzeżemy takie objawy, powinniśmy od razu udać się do gabinetu stomatologicznego.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

5 + 1 =