Klinika dentystyczna a gabinet dentystyczny – Estetika Rzeszów

Klinika dentystyczna

klinika stomatologiczna estetika rzeszów

Zabiegi stomatologiczne należą obecnie do jednych z najczęściej wybieranych usług związanych z medycyną. Jest to związane przede wszystkim z tym, że ludzie coraz większą uwagę przykładają do dbania o swój uśmiech, ponieważ jest on wizytówką każdego człowieka. Jak wiadomo równe i białe zęby dodają nam pewności siebie, sprawiają że jesteśmy bardziej otwarci, chętniej i częściej się uśmiechamy, a więc otaczający nas ludzie postrzegają nas jako pogodne, wesołe i pewne siebie osoby. 

Klinika dentystyczna
a gabinet stomatologiczny

 Wiele osób zastanawia się czym różni się np. klinika dentystyczna od gabinetu dentystycznego. Otóż definicja pojęcia „klinika” określa ją jako specjalistyczny oddział, który wchodzi w skład danej uczelni lub instytutu naukowego. Należy tu podkreślić, że oprócz leczenia chorych musi on prowadzić prace badawcze oraz dydaktyczne. Dodatkowo jak wynika z Ustawy o działalności leczniczej, określeń typu „klinika”, „kliniczny” oraz „uniwersytecki” mogą używać tylko te instytucje, które podjęły współpracę z uczelnią medyczną i zostało to potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Natomiast w języku potocznym „klinika” kojarzona jest z podmiotem udzielającym różnych świadczeń zdrowotnych o wyższej jakości lub na wyższym poziomie, ściśle związany z prowadzoną działalnością naukową, dydaktyczną czy badawczą.

Warto nadmienić, że w języku angielskim słowo „clinic” określa część szpitala lub budynek, w którym można prowadzić specjalistyczne leczenie. Drugim znaczeniem tego wyrazu jest także szpital prywatny lub szpital który zajmuje się specjalistycznym leczeniem.

Z kolei gabinet jest definiowany jako specjalistyczne pomieszczenie, w którym wykonuje się pracę zawodową. W związku z tym wyjaśnieniem możemy wyróżnić np. gabinet dentystyczny, lekarski, kosmetyczny czy, np. zabiegowy.

Podsumowując mianem „klinika dentystyczna” można nazwać tylko te instytucje, które są ściśle powiązane z uczelnią medyczną i oprócz leczenia chorych prowadzą badania naukowe, prace badawcze i dydaktyczne. Natomiast gabinet dentystyczny (czy też gabinet stomatologiczny) jest miejscem, w którym lekarz stomatolog wykonuje swoją pracę zawodową.