Rodzaje Aparatów Ortodontycznych. Profesjonalna Ortodoncja Rzeszów

15 Lutego 2016
Rodzaje aparatów ortodontycznych

W leczeniu ortodontycznym stosuje dwa rodzaje aparatów ortodontycznych: ruchomy i stały. Zastosowanie właściwego aparatu zależy od rodzaju wady, wieku pacjenta a także higieny. Jednak leczenie ortodontyczne to nie tylko źródło zachowania zdrowia zębów czy stawów skroniowo-żuchwowych, przyzębia, ale to także komfort jamy ustnej, poprawa wizerunku a niekiedy nawet trend.
Dowiedz się jaki aparat ortodontyczny pomoże wyleczyć Twoją wadę zgryzu!
 Aparat ruchomy to taki rodzaj aparatu, który pacjent może samodzielnie zdejmować (inaczej tzw. aparat zdejmowany). Zalecane jest noszenie go przez kilka, kilkanaście godzin na dobę. Specjalna akrylowa płytka jest dopasowana kształtem do zębów. Aparat ten koryguje jedynie nadmierne wychylenie zębów do przodu i do tyłu. Skuteczność leczenia aparatem ruchomym jest wysoka przy ścisłej współpracy z ortodontą.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

 Aparat stały jak sama nazwa wskazuje jest zamocowany na stałe w jamie ustnej. Wszelkie czynności przy nim wykonuje ortodonta na wizytach kontrolnych. Aparat taki składa się głównie z zamków, łuku, ligatury i pierścieni mocujących na trzonowcach. Zamki przenoszą aktywne siły na zęby natomiast łuk jest to specjalny drut, który oddziałuje za zamki a wytworzona siła przesuwa zęby. Gumki ligaturowe służą do mocowania łuku aparatu w zamkach, zaś pierścienie utrzymują łuk i regulują aparat ortodontyczny. Dzięki temu, że aparaty stałe działają bez przerwy można jej stosować przy każdej wadzie zgryzu. Wyróżniamy aparaty stałe: metalowe, ceramiczne, estetyczne.Aparaty stałe metalowe są bardzo wytrzymałe, a ich bardzo dużym plusem jest także to, że mogą być stosowane do leczenia większości wad zgryzu. Aparaty z zamkami metalowymi są również najtańszą opcją spośród różnych rodzajów aparatów. W przypadku leczenia niektórych wad leczenie może przebiegać szybciej, właśnie przy użyciu aparatów stałych z metalowymi zamkami. Kolorowe ligatury  Zapytaj swojego ortodontę o metody prostowania zębów. 
 Aparaty stałe ceramiczne charakteryzują się mlecznym kolorem, który jest odporny na zabarwienia. Bardzo dużym plusem tego rozwiązania jest to, że kolor jest indywidualnie dopasowywany do koloru zębów pacjenta, dzięki czemu jest prawie niewidoczny. Dodatkowo, jako aparat stały zapewnia bezpieczne  leczenie i zapewnia bardzo dobry efekt końcowy. 
 Aparat stały estetyczny to idealny sposób na leczenie zębów dla osób, które nie chcą o tym mówić.  Niewidoczne zamki, które mogą bardziej lub mniej przezroczyste (porcelanowe, ceramiczne, kryształowe bądź szafirowe). Do aparatów estetycznych zalicza się takie rozwiązania jak: aparaty lingwalne oraz aparaty typu Clear Alinger czy Invisalign. 
 Skorzystaj z ofert Estetika Dental Clinic i umów się na wizytę konsultacyjną u naszego ortodonty. Zapytaj go o leczenie wad zgryzu u dziecka, u dorosłych, leczenie wady zgryzu krzyżowego. Dokładnie omów swoje leczenie ortodontyczne i ciesz się pięknym, równym uśmiechem. 


Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami: