Nici dentystyczne

Odpowiednia higiena jamy ustnej pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów bez próchnicy i ubytków, zapobiega także chorobom, takim jak: paradontoza. Oprócz regularnego mycia zębów należy również czyścić przestrzenie międzyzębowe. Nie da się ukryć, że aż 40% powierzchni całego uzębienia stanowią miejsca styku. Niestety, sporo osób nadal zapomina o tym, aby regularnie nitkować zęby. Czynność ta powinna stać się nawykiem oraz codziennym rytuałem. Jak nitkować prawidłowo zęby? Jakie nici dentystyczne można wyróżnić? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Dlaczego powinno się używać nici dentystycznej?

Regularne używanie nici dentystycznej pozwala zapobiec próchnicy zębów, a także rozwojowi chorób, takich jak paradontoza, która w ostatnim stadium doprowadza do  wypadania zębów. Między zębami gromadzą się resztki jedzenia oraz osad. Niestety, dość trudno czyści się zęby między przestrzeniami przy użyciu szczoteczki, dlatego warto użyć do tej czynności  nici dentystycznej.

Należy wspomnieć, że dentysta w łatwy sposób rozpozna, czy pacjent regularnie nitkuje zęby. Na zębach, w obrębie szczelin, tworzą się nieestetyczne przebarwienia oraz ubytki, a w miejscach styku zębów zaczyna gromadzić się kamień nazębny. Stan ten doprowadza bardzo często również do zaczerwienienia dziąseł. Co ciekawe, badania kliniczne dowiodły, że regularne nitkowanie redukuje również krwawienie z obszaru międzyzębowego, a nie, jak niektórzy uważają, doprowadza do krwawienia. Oczywiście, najważniejsza jest jednak prawidłowa technika nitkowania zębów.

Jak nitkować zęby?

Proces nitkowania zębów powinien przebiegać w kilku krokach. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób prawidłowo wykonywać tę czynność.

  1. Umyj dokładnie ręce przed nitkowaniem.
  2. Odetnij mniej więcej 50 cm kawałek nici dentystycznej.
  3. Nić nawlecz na środkowe lub wskazujące palce obu dłoni, przytrzymując ją kciukami. Na jednym palcu zostaw niewielki kawałek nici. W tym miejscu będziesz nawlekać zużytą część. Z drugiego palca odwijaj nowy odcinek nici.
  4. Zostaw mniej więcej 4-5 cm napiętej nitki.
  5. Napiętą i nawiniętą nitkę wprowadź do przestrzeni międzyzębowej aż do wyczucia pierwszego oporu. Następnie delikatnie wyczyść obszar pod dziąsłem. Pamiętaj o tym, że należy wykonywać ruchy przy zębie, od góry do dołu, a nie od lewej do prawej. Co więcej, nitka musi być cały czas dobrze napięta, pozwoli Ci to w pełni wyczyścić miejsca styku. 
  6. Na palcu, na którym nawinięty został wcześniej niewielki kawałek, nawlecz zużytą część nici. 
  7. Pamiętaj, aby za każdym razem wykorzystywać do czyszczenia czysty odcinek nici.

Rodzaje nici dentystycznych

Jakie można wyróżnić rodzaje nici dentystycznych?

  • Niewoskowane – są to cienkie nici nylonowe, które składają się z 35 splecionych włókien. Docierają do nawet bardzo wąskich przestrzeni między stłoczonymi zębami.
  • Woskowane – są to standardowe nici nylonowe, które pokryte są lekką warstwą wosku, odporne są na pękanie. Nici przeznaczone są dla zębów o nieco mniejszym stłoczeniu.
  • Politetrafluoroetylenowe (PTFE) – Są to nici wykonane z nowoczesnego materiału, który łatwo przesuwa się między zębami i jest odporny na strzępienie. 
  • Taśmy dentystyczne – są szersze i bardziej płaskie niż standardowe nici, mogą być woskowane lub też niewoskowane.
  • Z kolekcji Super Floss – nici te wykonane są z materiału, który przypomina bawełnę. To, co wyróżnia ten produkt to usztywniane końcówki. Mogą być zatem stosowane podczas noszenia aparatu ortodontycznego lub też mostu protetycznego.

Co więcej, można wyróżnić także nici: antybakteryjne, miętowe, z fluorem lub wybielające. Hitem sprzedażowym są również uchwyty z jedwabną nicią dentystyczną, zapewniające bardziej higieniczne czyszczenie.

Regularne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych chroni zęby przed rozwojem próchnicy, zapobiega też ubytkom. Można wyróżnić kilka rodzajów nici dentystycznych, do najpopularniejszych należą niewątpliwie niewoskowane oraz woskowane. Czyszczenie nicią dentystyczną jest łatwą czynnością, powinno zostać przeprowadzone według określonych kilku kroków.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

15 + 8 =