Nić dentystyczna ‒ czym jest? dlaczego warto jej używać?

Nić dentystyczna, choć niewielka, potrafi zdziałać wiele dobrego dla naszego uzębienia. Warto więc zdecydować się na taki zakup i pamiętać o regularnym nitkowaniu. Czym dokładnie jest nić dentystyczna i dlaczego dobrze jej używać? O tym poniżej. Zachęcamy do lektury!

Nić dentystyczna – dlaczego jest tak ważna?

Dlaczego nić dentystyczna jest tak ważna? Podczas szczotkowania zębów nie jesteśmy w stanie dotrzeć do trudnodostępnych miejsc. Skutkuje to gromadzeniem resztek pokarmowych i płytki nazębnej pomiędzy zębami. Sprzyja to rozwojowi próchnicy i chorób przyzębia. Co więcej, próchnica w takich miejscach jest dość trudna do wykrycia, trudniejsza niż próchnica na powierzchni żującej.

Dzięki nici możemy wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, usunąć resztki pokarmu oraz płytkę nazębną. Taka czynność ma pozytywny wpływ na zdrowie i estetykę uśmiechu. Zęby są czyste i zdrowsze. Wszystko to sprawia, że chętniej się uśmiechamy i mamy lepsze samopoczucie.

Jak używać nici dentystycznej?

Wiemy już, dlaczego warto używać nici dentystycznej. Pozostaje jeszcze kwestia doboru nici i wypracowania właściwej techniki nitkowania. Zacznijmy od rodzajów nici dentystycznych.

Rodzaje nici dentystycznych

Wyróżniamy kilka rodzajów nici dentystycznych. Z pewnością więc znajdziemy taką, która spełni potrzeby naszego uzębienia. Wymienić tutaj możemy:

  • nici wybielające ‒ nici zawierające substancje wspomagające usuwanie kamienia i umożliwiające redukcję przebarwień, 
  • nici antybakteryjne ‒ zawierające substancje antybakteryjne, wspomagające walkę z próchnicą,
  • nici niewoskowane ‒ klasyczne nici dentystyczne, 
  • nici woskowane ‒ wosk ułatwia wprowadzenie nici w przestrzeń międzyzębową, rozwiązanie polecane przy stłoczeniu zębów. 

Jak nitkować zęby?

Przejdźmy teraz do techniki nitkowania zębów. Otwieramy pudełeczko, koniec nitki okręcamy wokół palca wskazującego. Następnie odrywamy około 40-50 cm nici. Drugi, urwany koniec nici, obwiązujemy wokół palca wskazującego drugiej ręki. Tak, by pomiędzy dwoma palcami pozostało około 4-5 cm nitki.

Następnie wprowadzamy nić do jamy ustnej i delikatnie umieszczamy między zębami. Nić przesuwamy od linii dziąseł do góry korony. Zużytą nić na bieżąco zawijamy na jeden palec, nić czystą rozwijamy z drugiego palca.

Jeśli podczas nitkowania zaczniemy odczuwać dolegliwości bólowe lub napotkamy na problemy z wprowadzeniem lub usuwaniem nitki, skonsultujmy się ze stomatologiem. Dentysta udzieli wskazówek dotyczących rodzaju nici, jak i metody nitkowania.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

1 + 4 =