Najczęstsze przyczyny wypadania zębów

Braki w uzębieniu wpływają nie tylko na estetykę uśmiechu, ale także mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Doprowadzają między innymi do utraty pełnej funkcjonalności jamy ustnej i stopniowego zaniku tkanki kostnej, mogą także być powodem obniżenia samooceny. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny wypadania zębów? W jaki sposób radzić sobie z tymi problemami? Zachęcamy do lektury.

Utrata zębów

Utrata zęba, czy to wskutek ekstrakcji, czy też urazu mechanicznego, jest zwykle dla pacjenta dużym przeżyciem. Konsekwencją tej sytuacji jest konieczność wstawienia implantu lub też mostu protetycznego. Należy pamiętać, że braki w uzębieniu doprowadzają do zaniku kości. Proces ten może spowodować przedwczesną utratę również zdrowych zębów. Ponadto, szczęka i żuchwa zapadają się, dużej zmianie ulegają również rysy twarzy. 

Brak uzębienia przyczynia się również do powstania trudności związanych z prawidłowym przeżuwaniem pokarmów, co może doprowadzić do obciążenia układu trawiennego, do którego trafiają zbyt duże kawałki pokarmów. 

Popularne przyczyny utraty zębów

Utrata zębów może być spowodowana kilkoma czynnikami. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze przyczyny.

Choroba zębów

Paradontoza jest jedną z powszechniejszych chorób zębów, która doprowadza do przedwczesnej utraty uzębienia. To schorzenie przyzębia często ma swoje źródło w nieodpowiedniej higienie jamy ustnej. Niestety, dotyka ona coraz młodsze osoby. Bakterie, które żerują na płytce nazębnej, doprowadzają do rozchwiania zębów, co w efekcie skutkuje ich utratą. Paradontoza może mieć także podłoże genetyczne.

Uszkodzenia mechaniczne

Przyczyną braków w uzębieniu mogą być także urazy mechaniczne, np.przypadkowe wybicie zęba podczas uprawiania sportu, w wyniku wypadku komunikacyjnego lub nieszczęśliwego zdarzenia. W niektórych sytuacjach może dojść do znacznego ukruszenia lub złamania części zęba. w takiej sytuacji lekarz jest zmuszony usunąć pozostałości z zębodołu.

Naturalna wymiana zębów mlecznych

Naturalna wymiana zębów mlecznych na stałe jest procesem normalnym. Jeśli nie towarzyszy temu próchnica, nie należy się obawiać. Warto dbać o mleczaki tak, aby nie doprowadzić do rozwoju ubytków.

Brak higieny jamy ustnej

Należy systematycznie szczotkować zęby, a także nitkować przestrzenie pomiędzy nimi, by w ten sposób zapobiec rozwojowi próchnicy. Niestety, nieleczona próchnica prowadzi do konieczności usunięcia zęba. Warto zatem nie lekceważyć tego problemu.

Można wyróżnić kilka przyczyn utraty zębów. Przede wszystkim do sytuacji tej dochodzi wskutek rozwoju chorób, np. paradontozy. Zęby zaczynają się ruszać i po czasie wypadają. Kolejnym powodem jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz nieleczenie powstałych ubytków. Bardzo często w takim wypadku zainfekowany ząb należy poddać ekstrakcji. Naturalną przyczyną utraty zębów jest natomiast wymiana mleczaków na zęby stałe. Jeśli zjawisku nie towarzyszy próchnica, nie należy się obawiać. Stracić zęba można również wskutek uszkodzenia mechanicznego, np. wybicia lub złamania.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

14 + 3 =