Leczenie stomatologiczne w ciąży ‒ jak wygląda?

Ciąża to piękny, ale też stresujący czas dla przyszłych rodziców. Wiele się zmienia, a kobieta musi pamiętać już nie tylko o własnym zdrowiu, ale również o zdrowiu maluszka. Dziś skupimy się na kwestii leczenia uzębienia i zabiegów stomatologicznych – takie procedury mogą być konieczne także w ciąży. Jak wygląda leczenie stomatologiczne kobiet ciężarnych? Czy w ciąży można leczyć zęby? Co warto wiedzieć na ten temat? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Czy w ciąży można leczyć zęby?

Jeśli zachodzi taka konieczność, należy przeprowadzić leczenie stomatologiczne – także u kobiet w ciąży. O stan uzębienia warto jednak zadbać na etapie planowania macierzyństwa. Takie działanie sprawi, że w ciąży konieczne będą wyłącznie wizyty kontrolne, a my zaoszczędzimy sobie stresu.

Leczenie stomatologiczne w ciąży ‒ kiedy najlepiej?

Co jednak, gdy w ciąży pojawiają się problemy z uzębieniem? Najlepszym czasem na przeprowadzanie różnego typu zabiegów stomatologicznych jest 2 trymestr, czyli 4-6 miesiąc ciąży. To czas, w którym kobieta czuje się komfortowo podczas zabiegów.

W pierwszym trymestrze ciąży zaleca się ograniczenie zabiegów stomatologicznych. Jest to okres kształtowania się zarodka, warto więc zminimalizować działania, które mogłyby mieć wpływ na dziecko.
Leczenie dentystyczne w trzecim trymestrze może być natomiast niekomfortowe dla pacjentki (dyskomfort wywołuje pozycja, jaką kobieta musi przyjąć na fotelu dentystycznym).

Czy RTG jest szkodliwe dla kobiet w ciąży?

W przypadku leczenia kanałowego, które należy do najczęstszych procedur, konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, (za pomocą takiej dokumentacji fotograficznej można skontrolować skuteczność leczenia). U kobiet w ciąży, u których konieczne było leczenie endodontyczne (lub inna procedura wymagająca wykonania zdjęcia), odkłada się to na czas po porodzie.

Promieniowanie rentgenowskie ma negatywny wpływ na płód, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Ważne jednak, aby kobieta, gdy już maluch przyjdzie na świat, wróciła do gabinetu. Specjalista wykona zdjęcie, oceni skuteczność zabiegu, skontroluje stan uzębienia.

Znieczulenie w ciąży – tak czy nie?

Kobiety często zastanawiają się, czy podczas ciąży można bez obaw przyjąć znieczulenie. Odpowiadamy. Kobietom w ciąży także podawane jest znieczulenie. Stomatolog dobiera jego dawkę i rodzaj, w taki sposób, by nic nie zagrażało zdrowiu dziecka.

Mimo tego, wiele kobiet w ciąży obawia się znieczulenia i odmawia jego przyjęcia. Niestety, wiele procedur stomatologicznych wywołuje dolegliwości bólowe, a co za tym idzie, stres, który nie jest dla dziecka obojętny. Warto mieć tę kwestię na uwadze.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

3 + 6 =