Koferdam – bezpieczny zabieg i trwałe wypełnienie

Często pytacie nas o ten gumowy, niebieski materiał, który szczelnie okala Wasze zęby podczas leczenia kanałowego czy zachowawczego (leczenie próchnicy).

To tzw. koferdam, lateksowy arkusz, którego wykorzystanie zwiększa skuteczność i precyzję leczenia. Inaczej zwany ślinochronem znacznie podnosi bezpieczeństwo zabiegu oraz ułatwia dentyście prawidłowe przeprowadzenie leczenia:

  • pozwala uzyskać lepszą trwałość wypełnienia zapewniając suchość pola zabiegowego
  • zabezpiecza leczone zęby przed dostępem bakterii zawartych w ślinie, co jest szczególnie istotne podczas leczenia kanałowego
  • chroni jamę ustną Pacjenta przed powstaniem przypadkowych urazów i podrażnień

Koferdam używany jest w stomatologii zamiast wałeczków ligniny, które wkładane są między zęby a dziąsła w celu wchłaniania nadmiaru śliny podczas zabiegu dentystycznego. Pozwala zwiększyć higienę i komfort zabiegu dentystycznego oraz oszczędza czas jego wykonania, ponieważ nie ma konieczności wymiany wałeczków ligniny oraz osuszania pola operacyjnego.

W gumowej, zazwyczaj lateskowej, membranie dentysta wycina za pomocą specjalnego dziurkacza otwór, przez który leczony ząb (w razie potrzeby też zęby sąsiednie) przechodzi na drugą stronę. Następnie zakłada klamrę, dobieraną w zależności od wielkości i kształtu zęba. Na końcu naciąga membranę na ramkę umieszczaną wokół ust pacjenta. Guma ma zwykle postać arkusza o wymiarach 15 × 15 cm lub rolki o szerokości od 12,5 do 15 cm.

Do stosowania koferdamu nie istnieją żadne przeciwskazania. Jednak w przypadku uczulenia na lateks należy zgłosić to przed wizytą – wówczas zostanie zastosowana guma bezlateksowa.

Sam koferdam nie jest stomatologiczną nowością. Został zaprojektowany w Stanach Zjednoczonych już w 1864 roku przez dentystę z Nowego Yorku Sanforda Barnuma. Podczas wypełniania zęba trzonowego przeszkadzała mu ślina, która ciągle dostawała się do zęba i uniemożliwiała poprawne założenie wypełnienia. Chwycił więc wodoodporną serwetkę, ułożył ją wokół zęba, a następnie wyciął w niej otwór.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

14 + 11 =