Kilka słów o kortykotomii – na czym polega ten zabieg?

Leczenie ortodontyczne jest bardzo często uciążliwe, jednak dzięki korekcji zgryzu można cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Co ciekawe, istnieje kilka metod, dzięki którym można skrócić dalsze etapy leczenia i sprawić, że będą one dużo lepiej znoszone przez pacjenta. Jednym z tych sposobów jest zabieg kortykotomii, który bardzo często jest świetnym i skutecznym wstępem do dalszego leczenia ortodontycznego. Na czym polega kortykotomia? Jakich efektów można się spodziewać po tym zabiegu? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Na czym polega kortykotomia?

W stomatologii wykonuje się sporo różnych zabiegów, mających na celu leczenie zębów pacjenta, czy też tkanek przyzębia. W przypadku ortodoncji niezwykle ważny jest bardzo często zabieg kortykotomii. Polega on na pionowym nacięciu blaszki kostnej między korzeniami zębów, tuż pod dziąsłem. Zabieg ten może być częściowy, czyli wykonany na pewnym odcinku łuku zębowego lub też pełny, obejmujący cały łuk.

Kortykotomię wykonuje się przede wszystkim, aby zmniejszyć ból, który towarzyszy siłom, działającym na zęby podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego. Co ciekawe, kortykotomia ułatwia również przemieszczanie się zębów i zmniejsza opory kostne, bardzo często skraca też czas noszenia aparatu ortodontycznego. Wykonanie zabiegu kortykotomii eliminuje ryzyko odsłonięcia szyjek zębowych po leczeniu ortodontycznym, a także zanikania korzeni przesuwanych zębów.

Kortykotomia – dla kogo?

Kortykotomię wykonuje się przede wszystkim u osób dorosłych, które ukończyły już 20. rok życia i mają w pełni wykształcone kości szczęki. Ponadto, należy przeprowadzić zabieg dopiero po założeniu aparatu stałego, ponieważ mniej więcej po tygodniu noszenia go, na zęby zaczyna działać odpowiednią siła, a w kościach zachodzą reakcje chemiczne, które mogą wywołać ból.

Kortykotomia – wskazania

Wskazania do wykonania tego zabiegu mogą być różne. Przede wszystkim kortykotomię przeprowadza się u osób, które mają wady kostne o słabym nasileniu, ich korzenie zębowe są podatne na resorpcję lub anatomicznie są bardzo krótkie. Co istotne, zabieg ten wykonuje się także u osób, które mają cienki biotyp dziąsła, a także twarde i mało elastyczne kości. Niektórzy stomatolodzy przeprowadzają kortykotomię po to, by zamknąć przestrzenie pomiędzy zębami.

Kortykotomia – efekty

Choć kortykotomia może wydawać się inwazyjna, w praktyce nie wiąże się z dłuższą rekonwalescencją niż inne zabiegi stomatologiczne lub chirurgiczne. Efekty są naprawdę zadowalające, wykonanie jej może znacznie przyspieszyć planowane leczenie ortodontyczne oraz ułatwić jego przebieg. Jak wiadomo, korekcja zgryzu u osób dorosłych może się nieco wydłużyć, nic dziwnego więc, że tak wielu ortodontów decyduje się na przeprowadzenie kortykotomii u tej grupy pacjentów.

Kortykotomia jest popularnym zabiegiem wykonywanym w niektórych przypadkach leczenia ortodontycznego. Może ona zostać przeprowadzona wyłącznie u pacjentów dorosłych, którzy ukończyli 20. rok życia i mają w pełni wykształcone kości szczęki. Dzięki temu zabiegowi leczenie ortodontyczne bardzo często się skraca i jest mniej bolesne. Co ciekawe, kortykotomię zwykle przeprowadza się u pacjentów, którzy mają korzenie zębowe podatne na resorpcję oraz twarde i małe elastyczne kości.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

6 + 1 =