Jak wyleczyć nieprzyjemny zapach z ust?

Nieprzyjemny zapach z ust, czyli halitoza, to dolegliwość, z którą zmaga się wielu pacjentów. Niestety, taki problem potrafi znacznie uprzykrzyć życie i wywołać dyskomfort zarówno u chorego, jak i u osób z jego otoczenia. Warto więc jak najszybciej zadbać o to, by przykry zapach zniknął. W jaki sposób? O tym poniżej. Zachęcamy do lektury! 

Nieprzyjemny zapach z ust, czyli halitoza 

Nieprzyjemny zapach z ust, czyli halitoza, odczuwalny jest przede wszystkim podczas mówienia i oddychania. Zazwyczaj spowodowany jest przez wydzielające się związki siarki. Związki siarki produkowane są przez bakterie beztlenowe, rozwojowi wspomnianych bakterii sprzyjają złuszczony nabłonek bądź zalegające resztki jedzenia. 

Wyróżniamy halitozę fizjologiczną, patologiczną oraz pseudohalitozę. 

Nieprzyjemny zapach z ust ‒ przyczyny 

Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust? Tutaj możemy wymienić takie czynniki, jak: 

 • nieodpowiednia higiena jamy ustnej, niestaranne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, języka, policzków,  
 • nagromadzenie płytki nazębnej i kamienia nazębnego ( kamień jest doskonałą pożywką dla beztlenowych),
 • stany zapalne jamy ustnej, parodontoza, 
 • mechaniczne uszkodzenia śluzówki i dziąseł,
 • cukrzyca,
 • niewydolność nerek,
 • choroby układu pokarmowego, 
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • grzybica, afty, ropnie na dziąsłach lub języku,
 • nowotwory jamy ustnej,
 • dieta zawierająca dużą ilość czosnku, cebuli i innych produktów mających intensywny aromat.

Nieprzyjemny zapach z ust ‒ jak z nim walczyć? 

Problemu nieprzyjemnego zapachu z ust pod żadnym pozorem nie powinniśmy ignorować. Jakie działania możemy podjąć, aby pozbyć się omawianej dolegliwości? Najlepszym sposobem jest zdiagnozowanie przyczyny problemu i dobranie odpowiedniej metody leczenia. Sposoby leczenia halitozy omawiamy poniżej.

Staranna higiena jamy ustnej 

Pierwszym krokiem powinna być staranna higiena jamy ustnej. Należy dokładnie i regularnie szczotkować zęby, język, czyścić policzki. Zalecane jest także stosowanie płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej. Zęby powinniśmy szczotkować przez minimum dwie minuty. Po posiłku natomiast warto stosować gumę do żucia. 

Zioła a nieprzyjemny zapach z ust 

Dużą pomocą w walce z nieprzyjemnym zapachem z ust będą zioła. W szczególności zalecane są mięta i natka pietruszki ‒ żucie kilku listków sprawi, że  od razu poczujemy różnicę. Dobrym wyborem będzie także tymianek ‒ nie tylko pomoże w walce z nieprzyjemnym oddechem, ale też załagodzi stany zapalne. 

Preparaty 

W aptekach i drogeriach dostępne są tabletki odświeżające oddech. W takich tabletkach zawarty jest cynk, który doskonale radzi sobie z opisywanym dziś problemem. Zdecydować się także możemy na spray do jamy ustnej. 

Koniecznie też powinniśmy pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Dentysta skontroluje stan jamy ustnej, a jeśli będzie taka potrzeba, przeprowadzi stosowne leczenie. Stomatolog wykona też zabiegi profilaktyczne, takie jak usuwanie osadu i kamienia nazębnego.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

4 + 1 =