Jak przekonać dziecko do stomatologa?

Wizyta w gabinecie stomatologicznym wywołuje u małych pacjentów niepotrzebny stres. Warto pomóc dziecku przełamać strach i zadbać o to, by pociecha od najmłodszych lat miała świadomość, jak istotna jest troska o higienę jamy ustnej. Jak to zrobić? Spokojna rozmowa i wybór odpowiedniego stomatologa dziecięcego to podstawa. O czym jeszcze pamiętać? Zachęcamy do lektury!

Jak zachęcić dziecko do wizyty u dentysty?

Jak zachęcić malucha do wizyty w gabinecie stomatologicznym? Pamiętajmy, że dzieci biorą przykład z dorosłych. Dziecko, które widzi, że rodzice codziennie szczotkują zęby, używają nitki dentystycznej oraz płynu do płukania i regularnie odwiedzają stomatologa, będzie bardziej świadome tego, jak istotna jest troska o uzębienie. 

Dobrze zabrać malucha, gdy sami będziemy wybierać się do dentysty, oczywiście jeśli dana wizyta będzie dość krótka i małoinwazyjna. Jak wiadomo, maluchy często chcą tego samego, co mama lub tata. Wspólna wizyta z pewnością zmniejszy stres dziecka. 

Jak rozmawiać z dzieckiem o dentyście?

  • Dobór słownictwa ‒ podczas rozmowy z maluchem warto uważać na każde słowo. Dobrze omijać wyrażenia, które mogą źle kojarzyć się dziecku ‒ na przykład takich, jak borowanie zębów, wiertło, leczenie kanałowe, usuwanie zębów, znieczulenie itd. Warto zastąpić je takimi słowami, jak malowanie ząbków czy kolorowe wypełnienia. 
  • Unikanie straszaków ‒ pod żadnym pozorem nie powinniśmy straszyć dziecka dentystą ‒ wtedy maluch wizytę w gabinecie traktować będzie jako karę. Nie próbujmy też uspokoić malucha, mówiąc mu Nie będzie cię bolało. Takie wyrażenie sugeruje, że wizyta może być związana z dolegliwościami bólowymi.
  • Bajeczki i książeczki ‒ dobrze też poszukać książeczek i bajeczek dotyczących wizyty u dentysty. Ciekawa opowieść o konsultacji stomatologicznej z pewnością spodoba się dziecku i zadziała zachęcająco.

Wizyta adaptacyjna – dlaczego jest ważna? 

Niezmiernie ważny jest także wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego. Najlepiej zdecydować się na wizytę u stomatologa dziecięcego, takiego, którego gabinet przystosowany jest do maluchów. Zalecana jest także wizyta adaptacyjna, podczas której mały pacjent pozna lekarza, zaznajomi się z gabinetem stomatologicznym i zobaczy, że nie ma czego się bać. Podczas takiej wizyty pedodonta opowie dzieciom o kolejnej wizycie, higienie jamy ustnej czy uzębieniu. 

Podsumowanie 

Warto od najmłodszych lat zadbać o to, by dziecko wiedziało, jak ważna jest prawidłowa troska o stan uzębienia oraz o to, by miało świadomość, jak istotne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jak zachęcić dziecko do dentysty? Przede wszystkim maluch powinien wiedzieć ze sami dbamy o zęby i regularnie odwiedzamy dentystę, istotne są także rozmowy, wizyta adaptacyjna. Możemy też wspomóc się bajeczkami i książeczkami. 

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

4 + 6 =