Jak picie alkoholu wpływa na zęby?

Skutki spożywania alkoholu nie są widoczne od razu, jednak nadmierne picie wina, piwa czy wódki ma niebagatelny wpływ na kondycję zębów. Przede wszystkim po pewnym czasie dochodzi do powstawania ognisk próchnicy, gdyż wewnątrz jamy ustnej gromadzi się zbyt duża ilość bakterii.

Ponadto, picie trunków wyskokowych oddziałuje w sposób negatywny na pH jamy ustnej, drastycznie obniżając go. Kwaśne środowisko wewnątrz ust zwiększa prawdopodobieństwo erozji szkliwa. Zęby stają się również nadwrażliwe na ciepłe i zimne potrawy.

Jaki rodzaj alkoholu jest najgorszy dla zębów?

Nadmierne picie alkoholu negatywnie wpływa na kondycję zębów, niezależnie od jego rodzaju. Mimo to każdy trunek może oddziaływać w nieco inny sposób:

  • alkohol kwaśny – wypłukuje wapń i naraża zęby na erozję szkliwa,
  • mocne trunki – podrażniają błonę śluzową i doprowadzają do jej przekrwienia, stanów zapalnych czy do powstania ran. Mogą także spowodować nadwrażliwość zębów,
  • trunki słodkie – są przyczyną powstawania ubytków w zębach.

Czy cukier zawarty w alkoholu ma duży wpływ na kondycję zębów?

Niestety, tak. Cukier zawarty w alkoholu, np. likierach, słodkim winie oddziałuje na zęby w podobny sposób, jak słodycze. Wskutek nagromadzenia się płytki nazębnej dochodzi do powstawania ognisk próchnicowych. 

Zęby, które nie są regularnie myte – przynajmniej dwa razy dziennie, a ich stan nie jest cyklicznie kontrolowany u stomatologa, mają zwykle sporo ubytków próchnicowych. Nieleczona próchnica doprowadza najczęściej do konieczności ekstrakcji zęba.

W jaki sposób odstawienie alkoholu wpływa na zęby?

Odstawienie alkoholu pozwala przede wszystkim podwyższyć nieco pH w ustach. Dzięki czemu zęby stają się dużo mniej wrażliwe na zmiany temperatury. Ponadto, uzębienie jest dużo zdrowsze, pojawia się znacznie mniej ognisk próchnicy. Szkliwo jest mocniejsze i nie ulega szybkiemu procesowi odwodnienia.

Warto podkreślić, że okazjonalne spożycie alkoholu nie ma negatywnego wpływu na stan zębów. Dbając o prawidłową higienę jamy ustnej, a także spożywając trunki z rozsądkiem, można uniknąć w znacznej mierze negatywnego wpływu alkoholu na stan zębów.

Czy alkohol jest skutecznym lekiem na ból zęba?

Nadal bardzo dużo osób twierdzi, że alkohol ma właściwości dezynfekujące jamę ustną i korzystnie wpływa na stan zębów, usuwając bakterie, prowadzące do próchnicy. Nic bardziej mylnego. 

Choć rzeczywiście czysty roztwór alkoholu etylowego jest popularnym i łatwym środkiem dezynfekującym, nie wyleczy bólu zęba, ani nie poprawi kondycji uzębienia. Należy odwiedzać systematycznie dentystę i poddawać zęby ewentualnemu leczeniu.

Nadmierne spożywanie trunków alkoholowych może doprowadzić do wystąpienia poważnych ubytków w zębie, a nawet przyczynić się bezpośrednio do konieczności jego ekstrakcji. Picie słodkich alkoholi powoduje gromadzenie się płytki nazębnej i w efekcie prowadzi do rozwoju próchnicy.

Aby uniknąć negatywnego wpływu alkoholu na kondycję zębów, należy przede wszystkim ograniczyć nieco jego spożywanie i cyklicznie odwiedzać stomatologa, który w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

1 + 10 =