Jak dbać o licówki kompozytowe

Licówka kompozytowa to sposób, by poprawić kształt i odcień zębów, a co za tym idzie uzyskać piękny uśmiech. Pamiętajmy jednak ze zabieg założenia licówek to dopiero pierwszy etap – jeśli chcemy zwiększyć trwałość licówek i długo cieszyć się pięknym uzębieniem, pamiętać musimy o odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać licówki kompozytowe? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury!

Licówki kompozytowe – co to?

Na założenie licówki kompozytowej decyduje się wielu pacjentów. Czym są takie uzupełnienia protetyczne? Licówki to nakładki – blaszki, które stomatolog zakłada na ząb. Wyróżniamy licówki kompozytowe, ceramiczne, pełnoceramiczne, porcelanowe, akrylowe. 

Licówka nie może być założona na ząb martwy, chory, z dużymi wypełnieniami. W przypadku takich zębów zalecanym rozwiązaniem są korony. 

Licówki – zalety 

Licówki nie różnią się od naturalnych zębów, są w miarę trwałe i odporne na przebarwienia. Za pomocą wspomnianych uzupełnień można poprawić estetykę uzębienia, ukryć zniszczone korony zębowe, przeprowadzić drobną korektę kształtu, zakryć przebarwienia szkliwa.

Licówki kompozytowe – o czym pamiętać?

Żywotność licówek kompozytowych wynosi od około 2 do 5 lat, to o wiele mniej niż w przypadku licówek porcelanowych. Licówki porcelanowe wygrywają z kompozytowymi tym, że są trwalsze i o wiele wolniej osadza się na nich kamień.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że trwałość licówek w dużym stopniu zależy od nas samych i tego, w jaki sposób będziemy o nią dbać.

Pacjenci mający założone licówki powinni powstrzymać się od obgryzania paznokci i innych przedmiotów, na przykład ołówków, długopisów, gryzienia twardych produktów. Warto też ograniczyć spożywanie produktów mogących spowodować powstanie przebarwień, na przykład takich, jak:

  • czerwone wino
  • buraki
  • kawa
  • kurkuma
  • i inne

Pielęgnacja licówek kompozytowych

Nie można też zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji. Należy dokładnie myć zęby, przynajmniej dwa razy dziennie codziennie, dobrze używać specjalnego płyn do płukania jamy ustnej. Warto też regularnie odwiedzać stomatologa, który skontroluje stan uzębienia.

Prawidłowa pielęgnacja pozytywnie wpłynie na stan licówek, zębów i dziąseł.

Podsumowanie

Licówki kompozytowe wyglądają naturalnie i pozwalają na zatuszowanie pewnych niedoskonałości uśmiechu, na przykład przebarwień. Na zakładanie takich uzupełnień protetycznych decyduje się coraz więcej pacjentów. Aby jak najdłużej zachować estetyczny wygląd licówek i cieszyć się pięknym uśmiechem, pamiętać trzeba o odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

1 + 10 =