Dlaczego wyrastają zęby mądrości?

Zęby mądrości, czyli tak zwane ósemki, należą do zębów trzonowych i niegdyś służyły ludziom do rozdrabniania pokarmu. Obecnie spożywa się głównie dania przetworzone, np. ugotowane lub też w miarę miękkie, dlatego nie są one aż tak potrzebne człowiekowi.

Zmiany, które zaszły w czasie ewolucji, sprawiły, że budowa ludzkiej szczęki nieco się zmieniła. Zęby mądrości u wielu osób z trudem się mieszczą, przez co bardzo często poddaje się je zabiegowi ekstrakcji.

Kiedy usuwać zęby mądrości?

Istnieje kilka powodów, przez które należy poddać ósemki ekstrakcji. Trzeba to zrobić przede wszystkim wtedy, gdy:

  • w szczęce jest zbyt mało miejsca – pojawienie się zębów mądrości, może doprowadzić do powstania wad ortodontycznych, 
  • utrudniają higienę – mycie ósemek jest bardzo często problematyczne. Zęby te znajdują się dość daleko w szczęce, sporo osób nie potrafi poradzić sobie z ich porządnym wyszczotkowaniem,
  • pojawia się ból – w tej sytuacji należy niezwłocznie udać się do dentysty. Jeśli mają one ubytki lub też zostały dotknięte próchnicą, stomatolog zwykle zleca ich usunięcie. Ból może być też spowodowany nieprawidłowym ułożeniem zęba w szczęce,
  • nie wyrzynają się w pełni – fachowo zjawisko to nazywa się tak zwanym zębem zatrzymanym. Ząb częściowo lub w całości utknął w dziąśle i nie chce wyjść z niego,
  • są przeszkodą podczas leczenia protetycznego.

W jakim wieku można usuwać zęby mądrości?

Zęby mądrości można usunąć w każdym wieku, choć najmniej inwazyjny zabieg ten jest w przypadku osób, które mają poniżej 20 lat. Kość jest bardziej elastyczna, dzięki czemu istnieje dużo mniejsze ryzyko ewentualnych powikłań.

Na początku należy jednak umówić się na konsultacje do chirurga, który wykona RTG zębów, zobaczy, w jaki sposób są one ustawione w szczęce i wtedy podejmie odpowiednią decyzję.

Czy zawsze trzeba usuwać zęby mądrości?

Warto pamiętać, że ósemek nie trzeba usuwać w każdym przypadku. U niektórych osób zęby te wyrastają prawidłowo. Wtedy traktuje się je w taki sam sposób jak pozostałe. Jeśli pacjent nie ma z ich powodu problemów, ani żadnych, innych dolegliwości, nie zostają one poddane ekstrakcji.

O ósemki należy jednak odpowiednio dbać. Dokładnie szczotkować zęby i okolice, by wokół nich nie osadzały się resztki jedzenia, gdyż może doprowadzić to do rozwoju próchnicy.

Czy usuwanie zębów mądrości boli?

Ekstrakcję ósemki poprzedza znieczulenie, dlatego pacjent nie czuje zwykle bólu. Niektórzy skarżą się jedynie na lekki dyskomfort. Sporo osób zwyczajnie boi się przebiegu tego zabiegu, dlatego może odczuwać stres. U niektórych wzrasta tętno, może pojawić się reakcja somatyczna.

Tuż po usunięciu zęba mądrości pacjent otrzymuje od lekarza-chirurga szereg wskazań, w jaki sposób musi postępować po zabiegu. Z pewnością należy wdrożyć dietę płynną oraz stosować zimne okłady, które zniwelują obrzęk. W niektórych przypadkach specjalista zaleca zażywanie środków przeciwbólowych, gdyż dziąsło po ekstrakcji jest podrażnione i może pojawić się ból.

Podsumowanie

Ekstrakcją zębów mądrości zajmuje się chirurg-stomatolog i to on decyduje, czy u danego pacjenta rzeczywiście konieczny jest ten zabieg. W przypadku wielu osób zęby te stanowią duży problem, ponieważ szybko się psują, mogą powodować wady zgryzu. Co więcej, trudno się je szczotkuje, gdyż ciężej w miejscu tym manewruje się szczoteczką. W takich sytuacjach najczęściej pacjent poddaje się zabiegowi usunięcia ósemki.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

11 + 12 =