Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży
Mówi się, że każda ciąża to jeden stracony ząb przez kobietę. Niestety jest to nieprawda, bo jeśli zawsze się o nie dbało to nie ma się czego obawiać. Mitem również jest to, że w ciąży nie można leczyć zębów. Aby mieć poczucie bezpieczeństwa dobrze jest wiedzieć, które zabiegi u dentysty można bez obaw przeprowadzić.
Najlepiej przed planowaną ciążą odwiedzić swojego stomatologa i sprawdzić swój stan uzębienia. Jeśli pojawią się chore zęby, koniecznie należy je wyleczyć (lub usuń, jeśli trzeba), ponieważ w pierwszym trymestrze ciąży zaleca się ostrożność przy wykonywaniu zabiegów czy przyjmowaniu leków (również znieczuleń). To ważne, gdyż początek ciąży to tzw. okres organogenezy, czyli kształtowania się dziecka. Od 4 miesiąca ono już tylko rośnie. Po wyleczeniu zębów by mieć komfort warto poprosić stomatologa, żeby pokrył je fluorem będzie to zabezpieczenie przed próchnicą.
Niestety ciąża sprzyja próchnicy. Przede wszystkim składa się na to kilka czynników: rozwijające się dziecko zabiera mamie cenne minerały, co osłabia jej zęby; kobiety w ciąży często podjadają (nawet w nocy) i nie zawsze myją zęby po zjedzeniu przekąski co powoduje zaleganie w jamie ustnej resztek jedzenia powodujące niszczenie zębów. Również zmiany hormonalne podczas ciąży niekorzystnie wpływają na dziąsła. Ważne jest aby w przypadku wykrycia przez stomatologa stanu zapalnego lub zmian próchniczych podjąć leczenie, gdyż zaniedbanie może mieć niekorzystny wpływ na organizm mamy i dziecka. Bakterie z chorego zęba mogą się rozprzestrzenić wraz z krwią po całym organizmie i przez łożysko dotrzeć do dziecka. Bardzo ważne jest by podczas ciąży nie wykonywać zdjęć rentgenowskich, dlatego też tak ważna jest higiena uzębienia, by nie dopuścić do dużych zmian i konieczności prześwietlenia.
W przypadku leczenia małego ubytku nie ma potrzeby obciążać organizmu znieczuleniem. Natomiast gdy zabieg może być nieprzyjemny lub bolesny a silny ból i stres mogą się negatywnie mogą negatywnie wpłynąć na płód, lepiej więc skorzystać ze znieczulenia. Jednak im późniejsza ciąża (czyli drugi i trzeci trymestr), tym znieczulenie jest bezpieczniejsze dla dziecka. W wyjątkowych okolicznościach znieczulać można też w pierwszym trymestrze.
Jeśli chodzi wybielanie zębów to zarówno kobiety w ciąży jak i matki karmiące nie powinny się poddawać tego typu zabiegowi w gabinecie stomatologicznym. Podczas wizyty stomatolog lub higienistka stomatologiczna nakłada na każdy ząb oddzielnie substancję wybielającą – jest to 15–38-proc. nadtlenek karbamidu – i naświetla lampą polimeryzacyjną. Zabieg trwa do ok. 80 minut. W tym czasie część wybielającej substancji wnika do krwiobiegu pacjentki i tą drogą docierając do dziecka, może działać szkodliwie na rozwijający się organizm. Bezpieczniejsze w tym wyjątkowym czasie jest stosowanie past wybielających. Należy jednak pamiętać, by stosować je zamiennie z normalnymi pastami. Oczywiście nie będzie efektu mocno rozjaśnionych zębów, bo środki te są łagodne.
Ortodoncja u kobiet w ciąży – w ciągu ostatnich kilku lat wzrosło zainteresowanie aparatami ortodontycznymi. Oczywiście przyszła mama jeśli już nosi aparat to nie ma przeszkód w kontynuacji leczenia. Jednak jeśli chce podjąć właśnie w ciąży korygowanie uzębienia to zaleca się aby poczekać do rozwiązania. Przede wszystkim dlatego, że w pierwszym trymestrze zęby są słabiej zmineralizowane co powoduje podatność na uszkodzenia. Również częste dolegliwości pierwszego trymestru niekorzystnie wpływają na szkliwo. Dlatego jeśli już jest założony aparat należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i pamiętać o regularnych kontrolach ortodontycznych.