Dentofobia – paniczny lęk przed dentystą

Dentofobia, czyli paniczny lęk przed dentystą, to schorzenie, z jakim zmagają się pacjenci w różnym wieku. Czym objawia się dentofobia? Jakie są przyczyny wspomnianego schorzenia i, w jaki sposób możemy sobie z nim poradzić? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury! 

Czym jest dentofobia? 

Dentofobia to zaburzenie nerwicowe, które objawia się panicznym lękiem przed wizytą u stomatologa. Panikę może wywoływać już sama myśl o konsultacji z takim specjalistą czy dźwięk borowania. Pacjenci zmagający się z dentofobią przed wizytą u dentysty odczuwają takie dolegliwości, jak: 

  • przyspieszone bicie serca,
  • ból głowy,
  • zaburzenia snu,
  • brak apetytu, 
  • ból brzucha, 
  • biegunka. 

Ze wspomnianym zaburzeniem walczą zarówno dzieci, jak i dorośli. Dentofobia bardzo często skutkuje unikaniem wizyty u dentysty co, jak nietrudno się domyśleć, powoduje znaczne pogorszenie kondycji uzębienia. 

Jakie są najczęstsze przyczyny dentofobii? 

Przyczyny dentofobii mogą być różne. Wśród tych najczęściej występujących możemy wymienić: 

  • złe doświadczenia związane z dotychczasowym leczeniem stomatologicznym, najczęściej jeszcze z okresu dzieciństwa,
  • relacje innych osób mających złe doświadczenia związane z leczeniem stomatologicznym,
  • osobowość pacjenta, który ma problemy z radzeniem sobie w sytuacjach stresowych, odczuwającego dyskomfort w gabinecie stomatologicznym.

Dentofobia ‒ jak z nią walczyć? 

Nie ma jednej, uniwersalnej metody leczenia dentofobii. Ważne jest, abyśmy małymi krokami przełamali strach przed stomatologiem. W jaki sposób to zrobić?

Wybór dentysty 

Bardzo ważne jest, byśmy znaleźli wyrozumiałego dentystę. Takiego, któremu opowiemy o naszych lękach i obawach, który zrozumie nasz strach i zapewni odpowiednie podejście. Istotne jest, byśmy czuli się dobrze w obecności danego stomatologa i mieli świadomość, że  czuwa nad nami kompetentna osoba. 

 Wiedza 

Omówmy dokładnie, krok po kroku przebieg zabiegu. Dzięki wiedzy na temat każdego z etapów leczenia poczujemy się pewniej, a co za tym idzie, bezpieczniej. 

Powinniśmy też wiedzieć, że nowoczesna stomatologia doskonale radzi sobie nawet ze skomplikowanymi przypadkami. Dzięki zastosowaniu znieczulenia pacjenci nie odczuwają żadnych dolegliwości bólowych, a zabiegi przebiegają w komfortowych warunkach.

Obecność kogoś bliskiego 

Możemy poprosić kogoś bliskiego, aby razem z nami udał się na konsultację stomatologiczną. W towarzystwie bliskiej osoby z całą pewnością będziemy czuć się lepiej i bezpieczniej. 

Z dentofobią, tak jak z innymi schorzeniami, możemy sobie poradzić. Ważne jednak, byśmy nie unikali wizyt u stomatologa i nie zaniedbywali stanu uzębienia, tylko małymi kroczkami walczyli z naszym problemem.

 

 

 

 

 

 

 

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

12 + 5 =