Zęby mleczne: leczyć czy tylko dbać?

Piękny, biały uśmiech to marzenie każdej i każdego z nas. Aby jednak cieszyć się zdrowym uzębieniem, należy dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać stomatologa. Jak to wszystko wygląda w przypadku zębów mlecznych? 

Czy zęby mleczne trzeba leczyć, czy wystarczy regularne szczotkowanie? Na to pytanie szuka odpowiedzi wielu rodziców i opiekunów. Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!  

Dlaczego należy leczyć zęby mleczne? 

Zęby mleczne, tak samo, jak zęby stałe, należy leczyć. Pamiętajmy, że mleczaki są w szczególności narażone na próchnicę i inne choroby ‒ szkliwo takich zębów, nie jest tak twarde, jak zębów stałych. 

Wato mieć na uwadze fakt, że mleczaki pozostają w jamie ustnej dziecka nawet do 13 roku życia. Przez cały ten czas zabezpieczają miejsce dla zębów stałych, a co więcej, biorą udział w kształtowaniu się zgryzu. Jeśli mleczaki wypadną zbyt szybko, zgryz nie ukształtuje się w prawidłowy sposób, a zęby będą na siebie nachodzić. Poskutkuje to leczeniem ortodontycznym w przyszłości.

Jak dbać o mleczaki? 

W przypadku zębów mlecznych konieczne są regularne wizyty u stomatologa. Najlepiej udać się do gabinetu przystosowanego do najmłodszych pacjentów. Stomatolog dziecięcy opowie maluchowi o swojej pracy, pokaże gabinet, powie, dlaczego troska o zęby jest tak ważna. Wszystko to z pewnością zminimalizuje stres malucha. 

Ważne jest, aby od najmłodszych lat kształtować u dziecka zdrowe nawyki i zachęcać do regularnego szczotkowania ząbków. Dobrze zbadać o to, by dziecko widziało, że dorośli także codziennie szczotkują zęby. 

Leczenie zębów mlecznych 

Podczas konsultacji dentysta dokładnie skontroluje stan zębów mlecznych, sprawdzi, czy pojawiły się ubytki, jeśli będzie taka konieczność, rozpocznie leczenie. 

Proces leczenia przebiega tak samo, jak w przypadku zębów stałych, z tą różnicą, że w wielu gabinetach stomatologicznych stosowane są kolorowe wypełnienia. Maluch może wybrać ulubiony odcień – jest to bardzo zachęcające dla małych pacjentów. 

Jakie jeszcze zabiegi przeprowadzane są w przypadku mleczaków? Są to: 

  • fluoryzacja 
  • lakowanie 
  • lapsowanie. 

Podsumowanie 

Zęby mleczne zabezpieczają miejsce dla zębów stałych i biorą udział w kształtowaniu zgryzu. Mleczaki wymagają więc takiej samej troski, jak zęby stałe. Ważne więc, by wraz z maluchem regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Podczas konsultacji dentysta skontroluje stan uzębienia malucha, uzupełni ubytki, przeprowadzi fluoryzację, lakowanie, lapisowanie. 

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

8 + 7 =