Powtórne leczenie kanałowe – Gabinet dentystyczny w Rzeszowie

Powtórne leczenie kanałowePowtórne leczenie kanałowe Rzeszów

W przeważającej części zęby prawidłowo przeleczone kanałowo i szczelnie odbudowane mogą przetrwać niemal tak długo jak zęby naturalne. W niektórych przypadkach mimo leczenia kanałowego proces próchniczy postępuje nawet po kilku miesiącach czy latach od zakończonego leczenia i objawia się bólem. Jeśli pierwsze leczenie endodontyczne się nie powiodło można je powtórzyć i uratować ząb. Niestety leczenie kanałowe jak każdy inny zabieg medyczny jest obciążone możliwością wystąpienia komplikacji. Najczęstszymi przyczynami są wąskie czy zakrzywione lub dodatkowe kanały, które pierwotnie nie były wyleczone lub znalezione, pozostałości złamanych narzędzi kanałowych, które ograniczają skuteczne oczyszczenie kanału, perforacje zęba.

Przyczyną konieczności podjęcia ponownego leczenia kanałowego zęba może być pojawiająca się próchnica, która w swoim zaawansowaniu odsłania wypełnione uprzednio kanały, pęknięcie lub złamanie korony czy wypełnienia a także zakażenie zęba czy zębów sąsiednich przenoszące się na leczonego wcześniej zęba.

Powtórne leczenie endodontyczne

powtórne leczenie kanałowe rzeszów

Przed przystąpieniem do powtórnego leczenia kanałowego stomatolog wykona zdjęcie rtg i przedstawi możliwości leczenia. W przypadku zakwalifikowania zęba do powtórnego leczenia endodontycznego stomatolog usuwa uzupełnienie protetyczne lub wkład koronowo-korzeniowy jesli takowe były użyte aby ponownie dostać się do kanałów. Następnie usuwa stare wypełnienia kanałowe, oczyszcza i sprawdza czy nie ma ukrytych kanałów wymagających leczenia. Aby leczenie było precyzyjne i należycie wykonane używany jest mikroskop dzięki czemu stomatolog nie ominie dodatkowych kanałów. Po oczyszczeniu kanałów ponownie zostają one wypełnione i nakłada się wypełnienie na koronę lub przygotowuje pod koronę protetyczną, gdy naturalna korona zęba nie może zostać odbudowana kompozytem.

Jeśli jednak ząb nie rokuje na uratowanie jedynym rozwiązaniem na pozbycie się ognisk zapalnych jest jego usunięcie. Miejsce po usuniętym zębie powinno zostać wypełnione implantem z koronąmostem lub ruchomą protezą, aby zachować funkcjonalność zgryzu i zapobiec przesuwaniu się pozostałych zębów.


Mimo powtórnego przeleczenia zębów kanałowo często pełnią one swoją funkcję jeszcze przez wiele lat. Ta metoda jest najlepszą na zachowanie swoich zębów jak najdłużej pod warunkiem, że zostaną prawidłowo przeleczone a potwierdzeniem tego są zdjęcia rtg.