Szczoteczka elektryczna czy zwykła?

Wiele osób zastanawia się czy lepszym wyborem jest szczoteczka elektryczna, czy manualna? Dziś pomożemy w rozwiązywaniu wspomnianego dylematu. Z jakimi zaletami związane jest każde z rozwiązań? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Szczoteczka elektryczna vs. manualna 

Jaka szczoteczka będzie lepszą opcją? Oczywiście nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. W przypadku części pacjentów lepiej sprawdzą się modele elektryczne, w przypadku innych, lepsze będą szczoteczki elektryczne. 

Szczoteczka elektryczna ‒ wady i zalety 

Jakie wady, a jakie zalety ma szczoteczka elektryczna? Wśród zalet wymienić możemy szybkie ruchy główki szczoteczki, szczoteczka wykonuje kilka tysięcy ruchów na minutę, co pozwala na dokładne wyczyszczane zębów. Kolejnym plusem są dodatkowe funkcje, na przykład takie, jak czujnik siły nacisku czy timer odliczający czas do zakończenia szczotkowania zębów.  

Wadą szczoteczek elektrycznych jest cena. Zakup takiego modelu generuje o wiele wyższe koszty niż zakup szczoteczki manualnej. Za szczoteczkę elektryczną zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, konieczny też będzie zakup zapasu główek. Warto też pamiętać, że szczoteczkę musimy regularnie ładować, brak dostępu do energii elektrycznej uniemożliwi nam umycie zębów. 

Szczoteczka elektryczna będzie dobrym rozwiązaniem dla osób mających problemy z wykonywaniem ruchów manualnych, na przykład niepełnosprawnych ruchowo. 

Szczoteczka manualna ‒ wady i zalety

O jakich wadach i zaletach możemy mówić w przypadku szczoteczki manualnej? 

Taka szczoteczka dobrze radzi sobie z czyszczeniem zębów. Z tą różnicą, że wymaga większego zaangażowania z naszej ze strony.  Co więcej, szczoteczka manualna jest lekka, możemy bez problemu zabrać ją na przykład w podróż. Taki model nie wymaga dostępu do energii elektrycznej, dzięki czemu zęby można wyszczotkować niemal w każdych warunkach. 

Dobrze też wspomnieć o tym, że szczoteczkę zakupimy już za kilka złotych. Dostępne są modele z włosiem o różnej twardości, w tym także z masującymi dziąsła gumowymi nasadkami. 

Jak widać, każda ze szczoteczek ma swoje wady i zalety. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie są nasze indywidualne preferencje i na tej podstawie dokonać wyboru. W razie wątpliwości zawsze możemy skonsultować się ze stomatologiem.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

7 + 9 =