Aby cieszyć się zdrowym uśmiechem, należy regularnie kontrolować stan uzębienia u dentysty. Tylko w ten sposób można stwierdzić czy pojawiły się zmiany próchnicowe. To właśnie na skutek próchnicy (bakteryjnej choroby tkanek twardych zęba) powstają dziury w zębach. Wyróżniamy różnego rodzaju ubytki, między innymi ubytki koronowe zlokalizowane pomiędzy zębami lub na powierzchniach żujących czy ubytki korzeniowe (próchnica atakuje korzenie zębów częściowo odsłonięte na skutek cofnięcia się dziąseł). W przypadku dziur w zębach konieczne jest leczenie stomatologiczne. Na czym polega plombowanie zębów? Jakie materiały wykorzystuje się do wypełnienia zębów?
Wypełnienie ubytków w zębach – na czym polega?
W ramach leczenia dentystycznego ubytków tkanek twardych zęba stomatolog przeprowadza zabieg plombowania, a więc w precyzyjny sposób odtwarza anatomiczny kształt zęba w celach estetycznych i funkcjonalnych. Plombowanie polega na wypełnieniu dziur w zębach plombą dentystyczną. W ten sposób można nie tylko uratować ząb przed ekstrakcją, lecz także umożliwić jego prawidłowe funkcjonowanie.
Zabieg stomatologiczny składa się z kilku etapów. Najpierw dentysta oczyszcza ubytek w zębie z próchnicy przy użyciu specjalnego urządzenia zakończonego wiertłem diamentowym. Następnie wypełnia go plombą, korzystając przy tym z różnych narzędzi, na przykład z lupy stomatologicznej.
Plomba dentystyczna – z jakich materiałów jest wykonywana?
Plomba (inaczej wypełnienie zębowe) produkowana jest z różnych materiałów – wytrzymałych, wyglądających estetycznie oraz bezpiecznych dla zdrowia pacjentów. W gabinetach stomatologicznych stosuje się wypełnienie z:
- Żywicy kompozytowej – to idealny kompozyt do odbudowy zęba. Sprawdzi się przy wypełnianiu znacznych ubytków, ponieważ charakteryzuje się wysoką odpornością i trwałością. Plomby można dopasować do koloru zębów, dlatego mogą być wykonane zarówno na zęby przednie, jak i zęby boczne.
- Cementu jonomerowego – materiał występuje w kolorze białym, co nieco ogranicza jego zastosowanie; w łatwy sposób wiąże się z zębem.
Wypełnienie kompozytowe – plomby
Podczas plombowania zębów najczęściej wykorzystuje się wypełnienie kompozytowe. Popularne plomby kompozytowe to:
- plomby światłoutwardzalne,
- plomby chemoutwardzalne,
- plomby termoutwardzalne.
Wypełnienie kompozytowe ma mnóstwo zalet. Taka plomba przylega do szkliwa, jest niepodatna na nacisk w trakcie żucia, a przy tym wyróżnia się walorami estetycznymi.
Plombowanie zęba – czy boli?
Zastanawiasz się czy plombowanie boli? Wiele zależy od stopnia zaawansowania zmian próchnicowych i rodzaju próchnicy. W przypadku niewielkich zmian, pacjent podczas zabiegu dentystycznego może odczuwać lekki dyskomfort. W trakcie leczenia dużych ubytków stosuje się znieczulenie miejscowe.
Plombowanie zębów – podsumowanie
Zabieg stomatologiczny z wykorzystaniem plomby wykonywany jest w celu wypełnienia ubytków w zębach. Główne wskazania do przeprowadzenia leczenia to próchnica lub uszkodzenie mechaniczne zęba. Stomatolog najpierw usuwa zdemineralizowaną tkankę, a następnie uzupełnia dziurę plombą. Najczęściej stosowane wypełnienie wyprodukowane jest z światłoutwardzalnego materiału kompozytowego.