Jakie bezbolesne znieczulenie u dentysty?

Kiedyś stomatolog kojarzył się z niekoniecznie przyjemnymi, bolesnymi zabiegami. Obecnie jednak, dzięki nowoczesnym technikom znieczulającym, mamy możliwość całkowicie bezbolesnego leczenia. Odpowiednio dobrana metoda znieczulająca może całkowicie wyeliminować odczucia bólowe i sprawić, że wizyta u stomatologa nie będzie problemem nawet dla osób walczących ze strachem przed zabiegami dentystycznymi. Przyjrzyjmy się zatem możliwościom, jakie mamy w zakresie znieczulania.

Klasyczne znieczulenie miejscowe

Najczęściej lekarz najpierw stosuje znieczulenie powierzchniowe w formie maści lub żelu, które ma znieczulić delikatnie dziąsło. Następnie w znieczulone miejsce wbija niewielką igłę i za pomocą iniekcji podaje środek znieczulający. Ten rodzaj znieczulenia najskuteczniej poraża nerwy odpowiedzialne właśnie za ból, w związku z czym ucisk, rozpychanie lub wiercenie może wciąż być odczuwalne, jednak niebolesne.

Znieczulenie komputerowe

W przypadku tego rodzaju znieczulenia sposób i szybkość podawania środka znieczulającego kontroluje komputer. Znieczulenie jest podawane stopniowo, dlatego pacjent nie odczuwa rozpierania ani odrętwienia, jak przy podawaniu preparatu w sposób klasyczny. Znieczulenie komputerowe wprowadzamy za pomocą specjalnego aplikatora, wyposażonego w cienką igłę. Moment podawania znieczulenia w ten sposób jest całkowicie niewyczuwalny.

Sedacja – gaz rozweselający

Istnieje również możliwość znieczulania za pomocą gazu rozweselającego, który ma za zadanie uspokoić i rozluźnić organizm, uśmierzyć ból, a także zmniejszyć potencjalny stres i strach przed zabiegiem. Lekarz podaje gaz drogą wziewną, za pomocą specjalnej maseczki zakładanej na twarz pacjenta. Gaz rozweselający jest całkowicie bezpiecznym środkiem, który może być stosowany również u dzieci.

Narkoza – znieczulenie ogólne

Narkoza ma na celu zniesienie świadomości i odczuwania bólu u pacjenta. Jest podawana najczęściej w formie dożylnej, ale możliwe jest podawanie jej również drogą wziewną. Ze względu na nieco większe ryzyko stosowania narkozy i jej potencjalnie prawdopodobne skutki uboczne, do leczenia zębów pod narkozą oprócz obecności stomatologa, potrzebna jest również obecność anestezjologa. Narkoza wymaga nieco większej uwagi i przygotowań, niż pozostałe możliwości znieczulenia, ale można stosować ją również u dzieci. Szczególnie pomocna jest u osób, które:

  • borykają się z dentofobią, 
  • mają odruch wymiotny w trakcie tradycyjnego leczenia,
  • nie współpracują ze stomatologiem w innych formach znieczulenia,
  • wymagają bardzo rozległego leczenia.

Kroki dodatkowe

Oprócz nowoczesnych technik znieczulających, lekarze stale starają się wychodzić naprzeciw najbardziej wymagającym pacjentom. Umożliwiają między innymi oglądanie filmów, seriali lub ulubionych programów w czasie wykonywanych zabiegów. Pozwala to odwrócić uwagę, szczególnie młodszych pacjentów, od działań wykonywanych przez lekarza. Ponadto, odpowiedni lekarz w sytuacji, w której pacjent cierpi na dentofobię wykaże się zrozumieniem i cierpliwością oraz z pewnością dołoży starań, aby pacjent czuł się możliwie jak najbardziej komfortowo. Żeby zabiegi były możliwie jak najmniej bolesne, warto znaleźć lekarza, który jest delikatny i potrafi odwrócić naszą uwagę od wykonywanego zabiegu.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

14 + 2 =