Coraz częściej pacjenci, którzy nie są zadowoleni z estetyki uśmiechu, decydują się na założenie licówek. Licówki umożliwiają zamaskowanie wielu niedoskonałości (na przykład przebarwień i nierówności koron) oraz sprawiają, że uzębienie wygląda naprawdę dobrze.
Czym są licówki? Jakie rodzaje licówek wyróżniamy? Jakie zalety ma tego typu rozwiązanie? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!
Licówki ‒ co to? jakie są rodzaje?
Licówka to cienka blaszka, która umieszczana jest na przedniej części zęba. Wyróżniamy licówki kompozytowe i ceramiczne.
Licówki ceramiczne
Licówki ceramiczne, jak już sama nazwa wskazuje, wykonane są z ceramiki, do złudzenia przypominają naturalne zęby, doskonale radzą sobie z maskowaniem różnego typu niedoskonałości. Takie licówki są trwałe, dobrze się prezentują.
Licówki kompozytowe
Licówki kompozytowe są mniej trwałe niż licówki ceramiczne. Są jednak od nich tańsze. Założenie licówek kompozytowych może być zakończone już podczas jednej wizyty.
Licówki – kiedy warto?
Licówki to sposób, by cieszyć się pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem. Dzięki licówkom możemy w znacznym stopniu poprawić estetykę uzębienia, a mówiąc dokładniej:
- ukryć przebarwienia
- ukryć nieestetyczny kształt korony
- wyrównać zgryz
- zlikwidować przerwy pomiędzy zębami
- wydłużyć powierzchnię zębów ukruszonych.
Licówki ‒ jak przebiega leczenie?
Jak przebiega leczenie z wykorzystaniem licówek? Wyróżnić tutaj możemy trzy główne etapy, są to: konsultacja, szlifowanie zęba oraz oddanie pracy. Na czym polega każdy z etapów?
- Konsultacja ‒ w pierwszej kolejności przeprowadzana jest konsultacja, podczas której stomatolog sprawdza ogólny stan uzębienia i weryfikuje czy nie istnieją przeciwwskazania do założenia licówek. Dentysta omawia też przebieg zabiegu, poznaje oczekiwania pacjenta. Jeśli wszystko jest w porządku, można przejść do wyboru koloru i kształtu licówek.
- Szlifowanie ‒ aby założyć licówki, konieczne jest delikatne oszlifowanie szkliwa w przedniej części zęba. W naszej klinice, podczas tej samej wizyty, skanujemy uzębienie skanerem wewnątrzustnym. (Na tej podstawie w naszym laboratorium protetycznym przygotowywane są licówki).
- Oddanie pracy ‒ jeśli pacjent akceptuje wygląd licówek, lekarz umieszcza je na zębach. Potem pozostaje już tylko cieszyć się pięknym uśmiechem.
Licówki to cienkie blaszki, które umieszcza się na zębach. Za pomocą licówek możemy ukryć różnego rodzaju mankamenty, na przykład przebarwienia czy nierówności korony oraz zyskać piękny uśmiech.