Czym są braki w uzębieniu?

Braki w uzębieniu mogą dotyczyć braku całego zęba wraz z korzeniem lub utratę części znajdującej się ponad dziąsłem-korony zęba. Braki zębowe stanowią duży problem nie tylko natury estetycznej, ale także funkcjonalnej. Do braków w uzębieniu. Dochodzi do nich w wyniku usuwania mocno zniszczonych przez próchnicę zębów, urazów lub w wyniku wrodzonego barku zawiązków zębów.

Braki w uzębieniu mogą prowadzić do zaburzeń zgryzu, rozchwiania i utraty pozostałych zębów, problemów z rozgryzaniem prawidłowo pożywienia oraz problemów z wymową, zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, zapadania się policzków. Zęby sąsiadujące z luką po brakującym zębie, mają tendencje do przechylania się i wysuwania z dziąsła, co może rodzić kolejne problemy np. nadwrażliwość, zaburzenia okluzji. Ponadto długotrwały brak zęba powoduje postępujący zanik kości, co może w przyszłości utrudniać np. wszczepienie implantu. Im dłużej zwlekamy z uzupełnieniem brakujących zębów, tym może okazać się to trudniejsze, bardziej czasochłonne i kosztowne.

Braki w uzębieniu — dlaczego należy je uzupełnić?

Jak skutecznie uzupełnić ubytki zębów, czyli co warto wiedzieć o koronach, mostach, licówkach? Nasz gabinet oferuje szereg trwałych i estetycznych rozwiązań, jeśli chodzi o uzupełnianie braków w uzębieniu. Zaliczyć do nich można m.in.: licówki, korony porcelanowe, czy mosty.

Licówki są rodzajem wysoko estetycznych, cienkich nakładek na zęby wykonanych z porcelany. Są uzupełnieniem przyklejanym na stałe po powierzchni zębów za pomocą specjalnego cementu. Dzięki nim można w trwały sposób zmienić kolor, kształt czy długość zęba. Licówki pozwalają zamaskować niedoskonałości zęba, takie jak: trwałe przebarwienia, wady rozwojowe szkliwa, czy nieestetyczny odcień.

Korony porcelanowe są także stałym uzupełnieniem, które osadza się na odpowiednio przygotowanych, oszlifowanych zębach lub implantach. Ma za zadanie uzupełnić brakującą część koronową zęba. Dzięki koronom porcelanowym możemy odbudować mocno zniszczone zęby, także te po leczeniu kanałowym. Ponadto korony porcelanowa pełno ceramiczne są bardzo estetycznym rozwiązaniem i cieszą się coraz większym powodzeniem. Idealnie odzwierciedlają naturalną barwę i strukturę zęba, ponadto są świetnym rozwiązaniem dla osób z alergią na metale, gdyż nie powodują uczuleń.

Mosty protetyczne z kolei uzupełniają ubytki po utraconych przez pacjenta zębach. Jest uzupełnieniem osadzanym na stałe w jamie ustnej, a jego budowa jest zbliżona do struktury naturalnego uzębienia. Wygląda jak zespolone ze sobą kilka koron porcelanowych. Jest przyklejany do oszlifowanych zębów pacjenta (żywych lub po leczeniu kanałowym) lub implantów. Mosty porcelanowe mogą uzupełniać braki od pojedynczego zęba do nawet kilkunastu zębów. Mogą również stanowić pojedyncze uzupełnienie braków w uzębieniu lub być elementem retencyjnym np. protezy. Mosty porcelanowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie wyobrażają sobie użytkowania protezy, jak również, u których są przeciwwskazania do wykonania implantów. Zarówno licówki, korony porcelanowe, jak i mosty protetyczne są trwałymi, bezpiecznymi i bardzo estetycznymi uzupełnieniami braków w uzębieniu. Dzięki osadzeniu tych uzupełnień na stałe pacjent zyskuje ogromny komfort i „uczucie” posiadania własnych zębów. Materiały, z których są wykonane, świetnie imitują naturalne tkanki zęba, co daje bardzo naturalny efekt, a pacjent wygląda, jakby posiadał własne zęby.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

7 + 11 =