Rodzaje implantów zębowych

Urazy, niewłaściwa higiena jamy ustnej lub uszkodzenia zębów mogą doprowadzić do trwałej ich utraty. Implantologia jest jedną z prężniej rozwijających się nauk w stomatologii, dzięki której można na stałe zastąpić brakujące zęby. Implanty stają się popularniejsze i łatwiej dostępne. Coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie, rezygnując tym samym z tradycyjnych protez. Jakie zatem można wyróżnić rodzaje implantów zębowych? Na co warto się zdecydować?

Implant zębowy – co to?

Implant zębowy to specjalny element wykonany zazwyczaj z tytanu, który ma zastępować usunięty lub utracony korzeń naturalny. Element ten umieszcza się w kości wyrostka zębowego, a następnie nakłada sztuczną koronę. Co ciekawe, korona jest dobierana do odcienia pozostałych zębów, dlatego nie odznacza się w jamie ustnej. Implanty najczęściej zastępują pojedyncze zęby, mogą jednak także całe łuki.

Wszczepienie implantów

Nie da się ukryć, że sam zabieg często zniechęca pacjentów do zgłoszenia się do lekarza implantologa, ponieważ obawiają się oni bólu oraz skutków ubocznych. Nowoczesna medycyna niweluje jednak oba czynniki praktycznie do zera. Preparaty znieczulające, a także wysokojakościowy sprzęt stomatologiczny, sprawiają, że zabieg przebiega szybko i w zasadzie bezboleśnie. Następnie pacjent musi przejść rekonwalescencję, sztuczny korzeń musi się zagoić i dobrze przyjąć, by można było umieścić na nim koronę. Warto wiedzieć, że wszczepienie implantów zębowych nie jest polecane osobom, które nie mają ukończonego 25. roku życia. Do tego czasu bowiem zazwyczaj kształtuje się układ kostny. Wielu starszych pacjentów natomiast decyduje się na założenie implantów, by zastąpić noszone do tej pory ruchome protezy.

Implanty goją się zwykle do około sześciu miesięcy, w tym czasie pacjent korzysta z tzw. korony tymczasowej, która świetnie uzupełnia braki zębowe. Korona stała jest mocowana do implantu dopiero wtedy, gdy tkanki zostają w pełni zregenerowane. Pacjent jest pod stałą kontrolą lekarza implantologa. 

Rodzaje implantów – na co warto się zdecydować?

Najpopularniejszymi obecnie implantami są tytanowe. Są to elementy niezwykle trwałe, ich zastosowanie nie powoduje praktycznie żadnych skutków ubocznych. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie dość kosztowne, jednak wiele osób się na nie decyduje. Alternatywą są implanty cyrkonowe, które nazywane też są ceramicznymi. Są one nieco tańsze, co więcej, wykazują dużą zgodność z tkanką biologiczną człowieka. Są one także odporne na uszkodzenia oraz oddziaływania czynników zewnętrznych.

Implanty są świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o uzupełnianie ubytków zębowych powstałych w wyniku, m.in. urazów lub niewłaściwego dbania o higienę jamy ustnej. Można wyróżnić implanty tytanowe, które cechują podwyższone standardy trwałości, jak również cyrkonowe, inaczej nazywane ceramicznymi. Choć założenie implantów nadal budzi strach wśród pacjentów, zabieg wszczepienia jest praktycznie bezbolesny, a rekonwalescencja szybka. 

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

13 + 10 =