Leczenie Próchnicy

Próchnica jest procesem polegającym na stopniowym odwapnieniu i rozpadzie tkanek twardych zęba. Przyczyną powstania próchnicy są przede wszystkim bakterie, które rozkładają cukry i żyją w kwaśnym środowisku jamy ustnej. Efekty ich działalności są widoczne w postaci szczelnie przylegającego żółtawego nalotu zwanego płytką nazębną. Na rozwój próchnicy mają wpływ także słodycze, słodzone napoje, słodkie owoce, które dostarczają bakteriom dwucukrów i cukrów prostych. Na powstanie próchnicy nie mają jedynie wpływu czysta woda, białka oraz tłuszcze. 

Gabinet Stomatologiczny w Rzeszowie

Bakterie rozkładające cukry w procesach chemicznych tworzą kwasy organiczne, obniżające naturalne pH jamy ustnej. Powoduje to demineralizację szkliwa inaczej mówiąc rozpuszcza i wypłukuje z niego jony wapnia. Stopniowo, po jakimś czasie na zaatakowanym szkliwie pojawia się najczęściej biała, matowa plamka, która ciemnieje od barwników pochodzących z jedzenia. Leczenie tego stanu nie wymaga jeszcze borowania jeśli w porę zgłosimy się do stomatologa, który ten proces zatrzyma w przeciwnym razie po czasie powstanie już poważny ubytek próchniczy kwalifikujący się do leczenia.

Przemieszczające się bakterie docierają w końcu do miazgi zęba i rozpoczyna się ból oraz wrażliwość na zmiany temperatury. Nie zgłoszenie się w porę do dentysty skazuje zęba na leczenie kanałowe i mimo, że jest on uratowany to jako martwy narażony jest na złamanie lub ukruszenie. Jeśli jednak już doszło do powstania próchnicy proponujemy różne sposoby leczenia w zależności od stopnia zaawansowania: – remineralizacja – leczenie jedynie w przypadku próchnicy początkowej poprzez dokładne oczyszczenie zajętego miejsca i nałożenie związku fluoru w formie żelu lub lakieru. Stosując preparat Icon podczas jednej wizyty bez borowania i bez znieczulenia zamyka się początkową próchnicę w nawet najgłębszych miejscach. – plombowanie – leczenie w przypadku pojawienia się nawet małego ubytku zębnego w postaci dziurki.

Metody leczenia próchnicy

Choroba zębów

Stomatolog usuwa chorą tkankę tradycyjnym wiertłem i wypełnia szczelnie ubytek odpowiednim materiałem w kolorze zęba. – leczenie kanałowe (endodoncja) – leczenie w przypadku zaatakowania miazgi zęba przez próchnicę. Stomatolog usuwa miazgę w znieczuleniu miejscowym a następnie oczyszcza kanał zęba i wypełnia go specjalnym materiałem, który na jakiś czas wzmocni zęba od środka lub zastosuje wkład koronowo-korzeniowy jako filar pod koronę w przypadku znacznego zniszczenia zęba. – powtórne leczenie kanałowe – przeprowadza się w przypadku niedoleczonego kanałowo zęba, kiedy w korzeniu zostaje nie do końca usunięta miazga.

Stomatolog w znieczuleniu miejscowym usuwa materiał, którym był wypełniony ząb a następnie pozostawioną miazgę i oczyszcza kanał by ponownie go wypełnić specjalnym materiałem lub wkładem koronowo-korzeniowym. – inlay, onlay – inaczej wkłady i nakłady, mają zastosowanie w przypadku dużych ubytków również jako alternatywa dla wypełnienia robionego tradycyjną metodą ponieważ umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu zęba. 

Wszystkich zainteresowanych naszą ofertą zapraszamy do skorzystania z naszych usług stomatologicznych: 

Pokolenie bez próchnicy - Pełna opieka stomatologiczna dzieci

Niesłuszny jest pogląd, że mleczaków (czy może lepiej zębów mlecznych) się nie leczy, bo i tak wypadną. Przede wszystkim zęby mleczne utrzymują miejsce dla zębów stałych. Przedwczesne usunięcie zębów mlecznych jest między innymi  przyczyną powstawania wad zgryzu.
 Aby zapewnić naszym dzieciom zdrowe i piękne uzębienie należy otoczyć je opieką od najmłodszych lat. Systematycznie kontynuować opiekę przez dzieciństwo i młodość.

Proponujemy:

FluoryzacjęZabieg powoduje zwiększenie twardości szkliwa a tym samym uodpornienie jego na czynniki zewnętrzne, mechaniczne oraz zwiększamy odporność szkliwa na próchnicę.

Stomatologia dziecięca w Rzeszowie

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów polega na nakładaniu specjalnego lakieru fluorowego na powierzchnie zębów. Ze względu na duże stężenie fluoru lakier ten musi być nakładany przez lekarza. Następnie lakier zasycha na powierzchni zębów i fluor jest stopniowo uwalniany a więc jego działanie jest długotrwałe w przeciwieństwie choćby do pasty z fluorem, która dostarcza go tylko w czasie stosowania.

Tabletki fluorowe

Według zaleceń WHO

Opieka higienistki

Dobór szczoteczek i pasty. Dodatkowe zalecenia higieniczne i porady dietetyczne.

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów jest sprawdzoną metodą zapobiegania próchnicy. Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd zębowych lakiem w celu zapobiegnięcia zalegania w nich resztek pokarmowych. Lakuje się zęby zdrowe – bez próchnicy (zęby trzonowe i przedtrzonowe stałe i trzonowe mleczne). Skuteczność tej metody to nawet 90 % redukcji próchnicy.

Lakowanie poszerzone

Lakowanie zębów poszerzone wykonuje się w zębach z bardzo powierzchniowymi, pojedyńczymi ogniskami próchnicy w bruździe. Po opracowaniu miniubytku wypełnia się go materiałem kompozytowym.

Leczenie próchnicy Rzeszów - Przypadek 14

Przed zabiegiem

Pacjent zgłosił się z rozległą próchnicą dolnego drugiego zęba trzonowego po stronie prawej. Na zdęciach stan zęba po opracowaniu ubytku próchniczego.

Po zabiegu

Poprzez leczenie próchnicy utracone tkanki odbudowano materiałem kompozytowym zachowując naturalną anatomię i wygląd zęba. Efekt końcowy zabiegu przypomina wiernie naturalnego zęba.

Leczenie próchnicy preparatem Icon - Przypadek 16

Przed zabiegiem

Pacjentka zgłosiła się do naszej Kliniki z problemem nieestetycznych odwapnień i powierzchownej próchnicy w jedynkach i dwójkach górnych.

Po zabiegu

Dzięki nowoczesnemu preparatowi Icon mogliśmy usunąć próchnicę i odwapnienia bez użycia tradycyjnych metod polegających na inwazyjnym  wierceniu w zębach i wypełnianiu materiałem kompozytowym. W szybki i bezpieczny dla zębów sposób osiągnęliśmy pożądany  efekt estetyczny, bez użycia wiertła stomatologicznego.