Na czym polega bonding zębów?

Piękny uśmiech to marzenie wielu osób. Niestety nasz tryb życia często nie sprzyja jego realizacji. Palenie papierosów, spożywanie dużych ilości kawy czy picie czerwonego wina źle wpływa na stan uzębienia. Zwiększa ryzyko przebarwienia szkliwa. Jak temu zaradzić? Rozwiązaniem przywołanego problemu jest bonding? Sprawdź, na czym polega wspomniana metoda i jakie przynosi efekty.

Bonding – co to takiego?

Mianem bondingu określa się rekonstrukcję zębów z wykorzystaniem materiałów kompozytowych (żywicy kompozytowej oraz cienkiej warstwy kompozytu). Sam zabieg na ogół nie wymaga znieczulenia i zajmuje stosunkowo niewiele czasu. Nie jest też zbyt inwazyjny. Zwykle już jedna wizyta w gabinecie dentystycznym wystarczy, by zyskać piękny, biały uśmiech, choć oczywiście wiele zależy od wprawy i doświadczenia stomatologa.

Jak przebiega cała procedura? Najpierw lekarz starannie oczyszcza powierzchnię zęba, a następnie wytrawia go za pomocą kwasu i płuka. Kolejny etap to aplikacja oraz formowanie żywicy aż do uzyskania pożądanego kształtu. Na koniec kompozyt zostaje utwardzony za pomocą światła z lampy polimeryzacyjnej i wypolerowany przy użyciu specjalnych gumek lub szczoteczek. 

Bonding – jakie daje efekty?

Opisywana metoda rekonstrukcji przynosi bardzo dobre rezultaty i doskonale sprawdza się w wielu różnych sytuacjach. Pozwala znacznie zmniejszyć lub całkowicie zniwelować nieestetyczne przerwy między zębami (w tym diastemę), ukryć pęknięcia i przebarwienia szkliwa, a nawet odbudować drobne ukruszenia. Efekty zabiegu można zauważyć natychmiast po jego przeprowadzeniu. Jak długo się utrzymują? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. 

Niestety kompozyt jest podatny na działanie różnych czynników zewnętrznych. Spożywanie barwiących płynów oraz pokarmów zmniejsza jego trwałość. Zazwyczaj po czterech lub pięciu latach trzeba wymienić materiał i powtórzyć bondowanie. Na szczęście, zabieg nie należy do drogich procedur. Kosztuje mniej niż na przykład zastosowanie koron czy porcelanowych licówek. 

Bonding zębów – przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu

Bonding zębów to popularny zabieg często zalecany przez stomatologów. Niemniej jednak nie każdy może z niego skorzystać? Głównym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia wspomnianej procedury są różne choroby występujące w obrębie dziąseł, szkliwa lub przyzębia. Dlatego przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań należy wyleczyć próchnicę i wszelkie stany zapalne występujące w obrębie jamy ustnej.

Znajdź nas na mediach społecznościowych:

Al. Witosa 15B
35-115 Rzeszów

11 + 2 =